Muayenehane otomasyonu programı
Medicial office automation program
  1. Tez No: 420759
  2. Yazar: MUSTAFA YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde bilgisayarlar; değişik sektörlerde bilginin yönetilmesi ve hizmete ait işleyiş mekanizmalarının düzenlenerek standardize edilmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede hizmet kalitesinin artırılması amaçlanmaktadır. Bilginin yönetilmesi ve işleyiş mekanizmalarının iyileştirilmesinin gerekli olduğu hizmet sektörlerinden biri de sağlık sektörüdür. Sağlık sektöründe ise ana hizmetlerin verildiği yerlerin başında hastaneler ve muayenehaneler gelmektedir. Muayenehanelerde bilgisayarlı bilgi yönetim sistemleri, hem bilginin yönetilmesi hem de iş akışlarının düzenlenmesi ve kontrol edilmesi amaçları ile kullanılabilir. Burada amaç muayenehanelerde yapılan hasta kayıt işlemlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak, arşiv kayıtlarına hızlı ulaşım sağlayarak tedavi anında gerekli bilgilere hızlı, doğru ve güvenilir olarak erişmek, mali ve istatistiksel bilgilerin düzenlenmesini sağlamaktır. Bu çalışmada; Kırşehir Devlet Hastanesinde çalışan birçok uzman doktor ile yapılan görüşmelerde, bir muayenehane otomasyon programında bulunması gereken modüllerin ve programın taşıması gereken özelliklerin değerlendirilmesi sonucunda hazırlanan; kullanımı kolay, güvenilir ve güçlü bir otomasyon programının gelişim aşaması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Computers are today used to manage information in different fields and to arrange and standardize the mechanisms in terms of the service given and the main aim of this is to increase the service quality. One of the service sectors, in which the management of the data and the improvement of the working mechanisms are also needed, is the health sector. Computerized data management systems in medical offices are used with the aim of both managing the data and arranging and controlling the business. The goal here is to ease and accelerate the patient's registration, to reach the correct data in the archive fast during the treatment and to arrange the financial and statistical data more easily. In this study, the development stage of a dependable, strong and easy-to-use automation program, which has been prepared by interviewing many specialists working in Kırşehir State Hospital and by evaluating the necessary features and modules that a medical office automation program should have, has been presented.