İzole aort darlığında elektrokardiyografideki sol ventriküler strain ile klinik bulgular arasındaki ilişki
Relationship between left ventricular strain sign in electrocardiography and clinical findings in isolated aortic stenosis
  1. Tez No: 420763
  2. Yazar: ERSİN SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN SABAH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
AMAÇ: Aort darlığında 2 mm'den fazla ST segment depresyonu olarak bilinen sol ventriküler strain bulgusu şiddetli sol ventriküler hipertrofiyi düşündürür. Bu çalışmada aort darlığı tanısı almış hastaların elektrokardiyografide (EKG) sol ventriküler strain bulgusu ile klinik izlemdeki gradiyent ve belirti arasındaki ilişki incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmada hipertansif hastalar orta ve şiddetli aort ve mitral yetmezliği olanlar, sol ventrikül sistolik fonksiyonları bozuk olanlar, ST segmentini etkileyen ilaç kullanımı olanlar ve dal bloklu hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma ölçütlerine uygun aort darlığı tanısı alan 46 hasta incelenmiştir. Tüm hastalar koroner anjiyografi ve sol kalp kateterizasyonu yapılarak aortik valvular gradiyent elde edilmiştir. Hastalar elektrokardiyografik sol ventriküler strain bulgusu olup olmamasına göre iki gruba ayrılmışlar ve sol kalp kateterizasyonunda elde edilen gradiyent değerleri ve belirti (angina, senkop) varlığına göre değerlendirilmişlerdir. BULGULAR: Hastalar gradiyent ≥50 mmHg ve
Özet (Çeviri)
AIM: Left ventricular strain known as ST segment depression more than 2 mm in aortic stenosis suggests severe left ventricular hypertrophy. In this study, the relationship between electrocardiographic left ventricular stain sign and symptom in clinic follow has been examined in patients with aortic stenosis. METHODS: Hypertensive patients, moderate or severe aortic insufficiency or mitral insufficiency, impaired left ventricular systolic function, drugs intake affected ST segment in ECG, bundle branch block were excluded from the study. 46 patients matching the study criteria were examined. All the patients underwent coronary angiography and left ventricular catheterization, and aortic valvular gradient were calculated. The patients were divided into two groups according to the presence of electrocardiographic left ventricular strain sign and were evaluated by comparing gradient value and symptoms (angina and syncope). RESULTS: The patients were grouped as with gradient ≥50 mmHg and