Ratlarda oluşturulan deneysel endometriozis modelinde anti-vegf bevacizumab'ın profilaktik ve tedavi edicietkisinin histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak gösterilmesi
The histopatological and immunohistochemical presentation of prophylactic and treatment effect of anti-vegf bevacizumab in experimental endometriosis rat model
- Tez No: 420764
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERTAÇ BATIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç Bevacizumab, insan vasküler endotelyal büyüme faktörüne (VEGF) spesifik olarak bağlanan ve biyolojik aktivitesini nötralize eden bir rekombinant hümanize monoklonal antikordur. Bu çalışmanın amacı ratlarda eksperimental olarak endometriozis oluşturmak ve oluşturulan endometriozis implantı üzerine bevacizumabın (VEGF inhibitörü) profilaktik ve tedavi edici etkisini histopatolojik ve immün histokimyasal olarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu randomize, plasebo kontrollü, rat eksperimental araştırma Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deney Hayvanları Labartuarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma için 36 adet Wistar Albino türü dişi rat kullanılmıştır. Otolog endometrium dokunun sağ pelvik yan duvara implante edilmesiyle ratlarda endometriosis oluşturuldu. Ratlar random olarak üç gruba ayrıldı. A grubuna ilk operasyon sırasında 0.05ml(1.25 mg) bevasizumab (Altuzan®) intraperitoneal verildi.4 hafta iyileşme periodundan sonra endometriozis odakları ikinci laparatomiyle değerlendirildi.2 rat A grubundan 5 rat kontrol grubundan kayıp oldu. Bütün gruplarda endometriozis odaklarının hacimleri ölçüldü. A ve kontrol grubu endometriotik odaklar çevre dokuyla birlikte histolojik ve immünohistokimyasal inceleme için çıkarılarak patolojiye gönderildi. B grubu ratlara da yine 0.05 ml(1.25mg) bevasizumab intraperitoneal verilerek 4 hafta sonra değerlendirildi.B grubunda oluşan endometriozis odakların hacimleri ölçüldü,odaklar çıkarılarak patolojiye gönderildi. Histopatolojik skor epitelyal tabakanın korunması esasına göre değerlendirildi. Ayrıca endometriozis odakları çevresindeki fibrozis dokusu Masson's trikrom boyama ile değerlendirildi. Fibrozis derecesine göre skorlama yapıldı. Her üç grupta ektopik endometrial dokuda VEGFR(Vasküler Endothelial Growth Faktör) için ve Kİ-67 için immünhistokimyasal inceleme yapıldı. Ektopik dokuda reseptör için immün boyanmanın derecesine göre skorlama yapıldı. Bulgular Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testiyle veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective Bevacizumab is a recombinant humanized monoclonal antibody which binds specifically to vascular endothelial growth factor (VEGF) and neutralizes its biological activity. The aim of this study is to investigate the efficacy of anti-VEGF therapy(bevacizumab, Altuzan®) on profilactic and terapeutic treatmnet of endometriotic foci in the rat endometriosis model by using histopatologic and immunohistochemical assays. Study Design This randomized, placebo- controlled, rat experimental study was executed in the Expremental Surgery Labaratory at Ankara Education and Researc Hospital. The study was performed on 36 Wistar female rats. Experimental endometriosis was constituted with implantation of otologus endometrial tissue to the right side of the pelvic wall. Rats were divided randomly into 3 groups. 0.05ml(1.25 mg)bevacizumab(Altuzan®) by intraperitoneal route was given to Group A in the first operation. After four weeks, the implants were examined by second laparatomy, two rats from Group A and five rats from Group C were died. The volumes and properties of the implants of each group were evaluated. Rats in Group A and Group C were killed and the endometriotic foci with surrounding normal tissue were extracted for the histopatologic and immunohistochemical evaluation and sent pathology.0.05ml(1.25 mg)bevacizumab(Altuzan®) by intraperitoneal route was given also to Group B and after 4 weeks third laparatomy was done to Group B.Again rats were killed and implants were examined, volumes are evaluated and endometriotic foci were extracted for histopatologic and immunohistochemical evaluation. A scoring system was used to evaluate preservation of epithelia. Also the fibrosis around the endometric foci was evaluated by Masson's Trichrome paint.A scoring system was used to evaluate the degree of fibrosis.In adition, endometrial explants were evaluated immunohistochemically for VEGFR and Ki-67. A scoring system was used to evaluate expression grade of VEGRFR and Ki-67 in endometriotic lesions. Results Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis tests were used for statistical evaluation of results. verile.