Proliferatif diabetik retinopatide panretinal fotokoagülasyon tedavisinin koroidal kan akımına olan etkisi
The effect of panretinal photocoagulation therapy on choroidal blood flow in proliferative diabethic retinopathy
- Tez No: 420767
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamıza anabilim dalımıza başvuran ve proliferatif diyabetik retinopatisi bulunan 18 hastanın 18 gözüne Panretinal Fotokoagülasyon ( PRFK) tedavisi uygulanarak PRFK'un pulsatil oküler kan akımı (POKA) olan etkisi araştırılmıştır. Diyabetik retinopati dışında oftalmik patolojisi bulunan ve ±3.00 diyoptrinin üzerinde refraksiyon kusuru bulanan hastalar çalışma kapsamına alınmamıştır. PRFK'nun POKA'na olan etkisinin araştırılmak için PRFK tedavisinden önce, 2 saat sonra ve tedavi etkilerinin görülmeye başlandığı 3 hafta sonra oturur ve yatar pozisyonda POKA'ları ölçülmüştür. PRFK tedavisinden önce POKA oturur durumda 592±23 mikrolitre/dakika, yatar pozisyonda 541 ±27 mikrolitre/dakika olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the effect of panretinal photcoagulation (PRPC) on pulsatile ocular blood flow (POBF) in proliferative diabetic retinopathy (PDR). 18 eyes of 18 patients who were treated due to PDR in our clinic were enrolled in the study. Patients who had any additional ophthalmic pathology or had a refractive error more than ± 3.0 diopter were excluded. To evaluate the effect of PRPC on POBF, the POBF was measured before, 2 hours later and 3 weeks after, in when the treating effects of PRPC are observed of the PRFC therapy ,in sitting and supine position. Before PRPC the POBF was measured 592±23 microlitres/minute in sitting and, 541 ±27 microlitres/minute in supine position.