Proliferatif diyabetik retinopati hastalarında panretinal fotokoagülsayon öncesi ve sonrası makulanın anatomik ve mikrovasküler yapısının değerlendirilmesi
Assessment of macular anatomical and microvascular structures in patients with proliferative diabetic retinopathy before and after panretinal photocoagulation
- Tez No: 925685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Proliferatif Diyabetik Retinopati tanısı olan gözlerde panretinal fotokoagülasyon(PRF) tedavisinin makulanın anatomik ve mikrovasküler yapısı üzerine olan değişikliklerini incelemek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları bölümü poliklinik ve retina birimine başvuran daha önce herhangi bir lazer tedavisi uygulanmamış PDR tanılı lazer tedavisi gerekliliği olan Tip 2 DM tanılı 26 hastanın 39 gözü dahil edildi. PRF tedavisi öncesi ve sonrası 1., 3. ve 6. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, yapılan tüm oftalmolojik muayeneleri, çekilen optik koherens tomografi ve optik koherens tomografi anjiografi tetkiklerinin verileri not edildi. OKT cihazında santral ve parafoveal retina kalınlıkları, ganglion hücre tabakası kalınlığı ve submaküler koroid kalınlığı ölçümleri yapıldı. OKTA cihazında ise derin ve yüzeyel kapiller pleksus FAZ alanları ve her iki pleksusta santral ve parafoveal 4 kadran vasküler dansite (%) ölçümleri not edildi. Daha sonra FAZ görüntüleri İmageJ uygulamasında değerlendirilerek dairesellik indeksi (circularity index), perimetri değeri ve round değeri hesaplanarak kaydedildi. Ayrıca hastaların bilinen diabetes mellitus (DM) tanı süresi, DM tedavisi için hangi tedavileri aldığı ve PRF tedavisi öncesi HbA1c değerleri not edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması; 57,35±12,06 idi. Tedavi öncesi HbA1c değerleri ortalaması; 8,5±1,73 olarak bulundu. Tedavi öncesi santral koroidal kalınlık ortalaması 272,85±62,28 mikrometre olarak bulundu. Tedavi tamamlandıktan sonraki 1.ayda bu değer 265,74±60,66 iken, 3. ayda 261,23±54,42 ve 6. ayda 257,03±56,22 olarak bulundu. Bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the anatomical and microvascular changes in the macula following panretinal photocoagulation (PRP) treatment in eyes diagnosed with proliferative diabetic retinopathy (PDR). Materials and Methods: This study included 39 eyes of 26 patients diagnosed with PDR requiring laser treatment who presented to the outpatient clinic and Retina Unit of the Department of Ophthalmology at Akdeniz University Faculty of Medicine. None of the included patients had previously undergone any laser treatment. Best corrected visual acuity (BCVA), comprehensive ophthalmologic examinations, optical coherence tomography (OCT) and optical coherence tomography angiography (OCTA) were performed before PRP treatment and at months 1, 3, and 6 posttreatment. OCT parameters included central and parafoveal retinal thickness, ganglion cell layer thickness, and submacular choroidal thickness measurements. In OCTA, the FAZ (foveal avascular zone) areas in both the deep and superficial capillary plexuses were measured, along with vascular density (%) in the central and four parafoveal quadrants of both plexuses. FAZ images were analyzed using the ImageJ software and circularity index, perimeter value and roundness value were calculated. Additionally, the duration of diabetes mellitus (DM), the type of DM treatment received, and pre-PRP HbA1c levels were recorded. Results: The mean age of the patients was 57.35±12.06 years, and the mean pre-treatment HbA1c level was 8.5±1.7. The mean pretreatment central choroidal thickness was 272.85±62.28 µm, which decreased to 265.74±60.66 µm at month 1, 261.23±54.42 µm at month 3, and 257.03±56.22 µm at month 6 post-treatment. This reduction was statistically significant (p < 0.001). A significant decrease in FAZ area was observed at months 3 (p < 0.001) and 6 (p < 0.001) post-treatment compared to baseline. However, no significant differences were detected in FAZ circularity index (CI) and perimeter values. No significant change was observed in BCVA across follow-up visits compared to baseline. Conclusion: A significant reduction in central choroidal thickness was observed following PRP treatment, supporting the impact of PRP on choroidal circulation. Additionally, a significant narrowing of the FAZ area was detected at months 3 and 6, indicating the potential role of PRP in controlling macular ischemia. Key words; Diabetic retinopathy, panretinal photocoagulation, optical coherence tomography angiography, foveal avascular zone