Denerve kasta kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücrenin nörotizasyona etkisi
The effect of the bone marrow mesenchymal stem cells on neurotization of denervated muscle
  1. Tez No: 420766
  2. Yazar: DOĞAN ALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Nöromuskuler nörotizasyon, periferik bir sinirin kas içerisine implantasyonu sonrasında olusan fizyolojik ve anatomik rejenerasyon sürecini tarifleyen bir fenomendir. Çesitli faktörler ve Schwann hücre kültürlerinin nörotizasyon üzerindeki pozitif etkileri ortaya konulmuş olmasına karşın elde edilen fonksiyonel sonuçlar tatmin edici değildir. Bu çalısmanın amacı mezenkimal kök hücre (MKH) tedavisinin, nörotizasyonun fonksiyonel sonuçlarına olan etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalısmada, 50 adet 250-300 gr ağırlığında erişkin Wistar rat kullanılmıştır. Model olarak denerve edilen rat soleus kasının peroneal sinir ile direkt nöromuskuler norotizasyonu kullanıldı. Mezenkimal kök hücreler kemik iliğinden elde edildi. Denekler her grupta 10 rat olarak 5 gruba ayrıldı. Grup 1: Sham Grup 2: Soleus kası denervasyonu Grup 3: Soleus kası denervasyonu + peroneal sinir ile nörotizasyon Grup 4: Soleus kası denervasyonu + peroneal sinir ile nörotizasyon + MKH Grup 5: Soleus kası denervasyonu + MKH Çalısmalar sol bacak soleus kasında yapıldı ve ratların sağ soleusları kontrol amacı ile kullanıldı. Değerlendirme, operasyondan sonra 12. haftada yapıldı. Elektromyografi, kas kontraktilitesi testi, kas ağırlığı olçümu, asetilkolinesteraz aktivitesi ve immunohistokimyasal boyama değerlendirmede kullanıldı. Bulgular: Elektromyografik ölçümlerde ortalama Bilesik Kas Aksiyon Potansiyelleri karşılaştırıldı. Grup 3 ile grup 4 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı, ancak en iyi iyileşme oranı grup 4'de olduğu görüldü. Kas ağırlığı kontralateral ekstremite ile karşılaştırıldığında grup 3 yaklasık % 75, grup 4 ise % 90 oranında idi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p0,05). İmmunohistokimyasal analizde grup 4'te daha fazla sayıda ve büyüklükte yeni oluşmuş motor son-plak izlendi. Sonuç: MKH tedavisi nöromuskuler nörotizasyon sonrasında kas kitlesini korumada ve fonksiyonel iyileşme üzerine olumlu etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Muscular neurotization (or, nerve to muscle neurotization) describes the regenerative anatomical and physiological phenomena arising when peripheral nerves are introduced into muscle. Several factors and techniques including Schwann cell cultures have been described to enhance the functional outcomes of this procedure. The aim of this study is to investigate the effect of mesenchymal stem cell (MSC) treatment on functional outcomes of muscular neurotization. Materials and Methods: In this study, 50 adult Wistar rats, weighting 250-300 gr were used. Direct muscular neurotization of the denerved soleus muscle with peroneal nerve was used as the experimental model. Mesenchymal stem cells were obtained from bone marrow. The rats were divided into 5 groups consisting of 10 rats each. The experimental groups were as follows: Group 1: Sham Group 2: Soleus muscle denervation Group 3: Soleus muscle denervation + neurotization with peroneal nerve Group 4: Soleus muscle denervation + neurotization with peroneal nerve + Mesenchymal stem cell (MSC) treatment Group 5: Soleus muscle denervation + MSC treatment Surgical procedures were performed on left lower extremity of the rats while the contralateral extremities were used as control. Evaluations were performed at 12 weeks following the initial operation. Electromyography, muscle contractility test, muscle weight measurement, acetylcholine esterase activity and immunohistochemistry were performed. Results: During electromyography, average combined action potentials were compared. No statistical significance was found between group 3 and group 4 but, superior results were obtained in group 4. Muscle weights in group 3 and group 4 were 75 and 90 % respectively, compared to the control extremities and the difference was statistically significant (p0.05). Immunohistochemical study revealed more and bigger newly formed motor end plates in group 4. Conclusion: According to the findings, MSC treatment has positive effects on both preservation of muscle mass and functional healing following muscle neurotization.