Hemodiyaliz hastalarında diyaliz öncesi ve sonrası ürikasit düzeyindeki değişim ile diyaliz yeterliliği arasındaki ilişki
The relationship between pre-dialysis and post-dialysis changes in uric acid levels and dialysis adequacy in hemodialysis patients.
- Tez No: 420770
- Danışmanlar: DR. CEVAT TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diyaliz yeterliliği; hastanın üremik belirtilerini gidermek yanında, morbidite ve mortalite oranlarının azaltılması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada üre kinetik model(ÜKM) ile saptanmış olan diyaliz yeterliliğinin, diyaliz öncesi ve sonrası ürik asit düzeyindeki değişim ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz merkezi ve hastanemiz hizmet alanındaki bir özel diyaliz merkezinde böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi alan 48'i kadın(%36,1), 85'i erkek toplam 133 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların ortalama yaşı 58'9 olarak tespit edildi. Yapmış olduğumuz çalışmada üre, ürik asit ve kreatinin azalma oranı sırası ile %70.7, %73,7, %63,4 olarak bulunmuştur. Ürik asit, kreatinin ve ürenin diyaliz sonrası azalma oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edildi. Çalışmamızda ürik asit azalma oranı ile diyaliz yeterliliğini değerlendirmede kullanılan parametrelerden olan Kt/V ve üre azalma oranı (URR) arasında istatistiksel olarak anlamlı aynı yönlü ilişki bulunmuştur. Kt/V ile hemoglobin, hemotokrit ve albumin arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. URR ile hemoglobin, hemotokrit ve albumin arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Ayrıca ürik asit azalma oranı ile hemoglobin, hemotokrit ve albumin arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır. Hastaların ortalama Kt/V, hemoglobin, hemotokrit ve albumin değerleri sırası ile 1,3, 11,3 g/dl, %34,8, 3,9 g/dl olarak saptanmış ve bu parametreler açısından hastaların büyük çoğunluğunda diyaliz hastalarında önerilen hedef değerlere ulaşılmıştır. Ürik asit azalma oranı ile diyaliz yeterliliğini değerlendirmede kullanılan URR ve Kt/V oaranları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki olması nedeniyle diyaliz yeterliliğini değerlendirmede diyaliz öncesi ve diyaliz sonrası ürik asit düzeylerindeki değişim oranın kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Bu konuyla ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır ve yeterli diyalizin teminini belirlemede yeni standartlar geliştirmek için, yeni araştırmalara ve bilgilere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Dialysis adequacy is described as reducing mortality and morbidity rates besides improving the uremic symptoms of patients. In this study, it was aimed to assess the relationship between hemodialysis adequacy determined by Urea Kinetic Model(UKM) and changes in plasma concentrations of uric acid before and after hemodialysis. This study was performed with a total of 133 patients who due to renal failure treated with hemodialysis center of Trabzon Numune Hospital and a private dialysis center. 48(36.1%) of patients were female, 85(63.9%) of patients were male. The mean age of patients was 58'9. In our study, we found the urea, creatinine and uric acid reduction rate as 70.8%, 73.8%, 63.4%, respectively. There was significantly correliation between uric acid, creatinine and urea reduction ratios. We identified a statistically significant relationship between reduction of uric acid and Kt/V and urea reduction ratio (URR). There was statistically significant relationship between Kt/V and hemoglobin, hemotocrit and serum albumin concentration. There was no statistically significant relationship between URR and hemoglobin, hemotocrit and serum albumin concentration. There was no statistically significant relationship between uric acid reduction rate and hemoglobin, hemotocrit and serum albumin concentration. We determined that the mean Kt/V, hemoglobin, hemotocrit and serum albumin values, respectively, 1.3, 11.3 g/dl, 34.8%, 3.9 g/dl. The recommended target values for these parameters were reached by the majority of patients. Because of there was statistically significant relationship between uric acid reduction rate and URR and Kt/V which are using to evaluate the adequacy of dialysis, we think that can use changes in plasma concentrations of uric acid before and after hemodialysis for assessing the adequacy of dialysis. There is no adequate studies on this subject and to develop new standards in determining the supply of adeguate dialysis, new research and information is needed.