Psikolojik danışmada, danışan-danışman benzerlik ve farklılıklarının danışmanın çekici, yetkin, dürüst ve empatik algılanmasına etkisi
Counsellor's and client's differences and similarities' effects on counsellor's being perceived as honest, expert, attractive and empathic
- Tez No: 420781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Psikolojik danışmada, danışan-danışman benzerlik ve farklılıklarının danışmanın çekici, yetkin, dürüst ve empatik algılanmasına etkisi“'ni inceleyen bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Psikolojik Danışma Servislerinden yardım alan danışanlardan, tesadüfî yöntemle seçilen, 114 (%33,5)'ü erkek, 226 (%66,5)'sı kız toplam 340 kişi çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada, ”Bilgi Formu, Benzerlikleri ve Farklılıkları Algılama Formu, Danışman Dereceleme Ölçeği ve Empati Skalası“ kullanılmıştır. ”Cinsiyet ve yaş“ değişkenlerinde ”t“ testi; ”danışma seans sayısı“ değişkeninde ”Varyans analizi“, ”danışmadan memnuniyeti“ belirlemede ”Pearson Momentler Çarpımı Korelâsyon Katsayısı“ teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, danışanların, danışmanın ”yetkinlik“ alt boyutlarından ”hazırlıklı, becerikli, toplam yetkinlik“ ve ”dürüstlük“ alt boyutlarından ”saygılı, toplam dürüstlük“ boyutlarını değerlendirmelerinde, danışmanım benden ”farklı“ diyenlerin danışmanım ”benim gibi“ diyenlere göre daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmüştür. Danışanların cinsiyetlerine göre, danışmanın ”çekicilik“ alt boyutlarından ”sosyal“ özelliğinin algılanmasında kızların erkeklere göre daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmüştür. Danışanların, danışmanın ”arkadaşça–cana yakın, sosyal, sıcakkanlı, toplam çekicilik“, ”dürüst, güvenilir“ özelliklerini ve ”empatik eğilimlerini“ algılamaları ile ”danışmadan memnuniyet düzeyi" arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
In this research,“counsellor's and client's differences and similarities' effects on counsellor's being perceived as honest, expert, attractive and empathic”were examined. This study was completed by using the Survey method. The sample of this study, which was randomly selected from Counselling and Psychological Services, consisted of 114 males and 226 females, totally 340. In this research, the 'Form for the Identity Issues', the 'Differences and Similarities Perception Form', the 'Rating Scale for the Counsellors', and the 'Scale of Empathy' were used. According to the study results, the clients who said that my counsellor was different from me have higher averages than the others who said that my counsellor was similar to me in terms of evaluation of the clients about the counsellors' expertness subscales' well-prepared, capable, total expertness and honesty subscales' respectful, total honesty dimensions. In the analysis of clients' sexes, the females have higher averages than the males in terms of perception of social characteristics from the subscales of the counsellors' attractiveness. There are significant relationships between the clients' perception of the counsellor's as being friendly, social, warm-blooded, total attractiveness, trustworthy, honest characteristics and emphatic tendencies and clients' happiness levels.