Commercial paper
Finansman bonosu
- Tez No: 420782
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ UMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Aralık 1986 da devreye sokulan Finansman Bonosunu farklı yönleriyle araştırılmıştır. Finansman Bonosu hakkında temel bilgiler anlatıldıktan sonra, Türkiye de hukuki düzenlemesi ve diğer ülkelerdeki Finansman Bonosu uygulamaları incelenmiştir. Bir sonraki bölümde, Finansman Bonosu ilk uygulayıcısı olan Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye maliyetler, yasal izinler, aracı kurumlar, faiz oranı, banka garantisi, yatırımcılar ve finansman bonosunu çıkaranlar gibi farklı açılardan karşılaştırılmıştır. Finansman bonosunun kısa dönemli banka kredilerine göre avantajları ve dezavantajları karşılaştırıldıktan sonra, Türk Finansal Sisteminde değerleme kurumlarının olmayışı tartışılmıştır. Son bölüm ise Finansman Bonosu uygulamasında ki yeni gelişmeleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Commercial Paper from different aspects, which were put into operation in December 1986. After giving basic information about commercial papers, legal arrangement in Turkey is introduced, and following this, the position of other countries having commercial paper in the market is included. In the later sections, USA, which is the first to use commercial papers, is compared with Turkey in different aspects (cost, permission, intermediary institutions, interest rate, bank guarantee, investor, and issuer). After discussing advantages and disadvantages of commercial paper against short-term bank loan, rating institutions, which Turkish Financial System lacks, are analyzed. The final section includes new developments in the application of commercial paper.