Kalsiyum oksalat taş hastalığının serum antioksidan enzim seviyeleri ile ilişkisi
The relationship between plasma antioxidant enzyme levels and calcium oxalate stone disease
  1. Tez No: 420788
  2. Yazar: ÖMER ONUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL ERGENEKON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Üriner sistem taş hastalığı gelişiminde, hücresel düzeyde oksidatif stresin etkisini incelemek amacı ile tasarlanan çalışmamızda serum antioksidan enzim seviyelerini incelemek amacı iki grup oluşturuldu. Birinci grubu hastanemiz üroloji polikliniğinde üriner sistem taş hastalığı saptanarak tedavisi yapılan 51 taş hastası oluşturdu. Kontrol grubu olarak tamamen sağlıklı 37 gönüllü seçildi. Antioksidan enzimlerden katalaz, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve lipid peroksidaz enzimlerinin seviyeleri üriner sistem taş hastaları ve kontrol grubunun periferal kanlarından alınan 2,5 cc' lik kan örneklerinde saptandı. Üriner sistem taş hastalarında plazma ortalama katalaz düzeyi 7.54 mmolH2O2 mg/sn, plazma glutatyon peroksidaz düzeyi 6.70 U/ml, plazma ortalama süperoksit dismutaz düzeyi 1.56 U/ml ve plazma ortalama lipid peroksidaz düzeyi 2.35 nmol/ml olarak saptandı. Kontrol grubunda ise plazma ortalama katalaz düzeyi 6.16 mmolH2O2 mg/sn, plazma glutatyon peroksidaz düzeyi 8.19 U/ml, plazma ortalama süperoksit dismutaz düzeyi 3.86 U/ml ve plazma ortalama lipid peroksidaz düzeyi 3.31 nmol/ml olarak saptandı. üriner sistem taş hastaları ve kontrol grubu serum Antioksidan düzeyleri açısından karşılaştırıldığında taş hastalarındaki glutatyon peroksidaz, süperoksit dismutaz ve lipid peroksidaz düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptandı (p:0,022, p:0,047, p:0,034, T-test). Üriner sistem taş hastalarında ortlama plazma antioksidan enzim düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düşük seviyelerde saptanması üriner sistem taş hastalarında oksidatif stresin varlığını göstermektedir. Bu bulgu taş hastalığı gelişiminde oksidatif stresin bir etiyolojik faktör olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the serum antioxidant levels in two groups to evaluate the effect of cellular oxidative stres s in the developement of urinary Stone disease. First group included 51 patients with urinary Stone disease treated in the urology department of our hospital. The control group included 37 normal volunteers. The levels of antioxidant catalase, superoxide dismutase, glutation peroxidase and lipid peroxidase enzymes were determined in 2,5 cc serum samples of the groups ntaken from the peripheral venous circulation. The catalase, superoxide dismutase, glutation peroxidase and lipid peroxidase enzyme levels in patients with urinary Stone disease were 7.54 mmolH2O2 mg/sec, 6.70 U/ml, 1.56 U/ml and 2.35 nmol/ml respectively. And in the control group 6,16 mmolH2O2 mg/sec, 8,19 U/ml, 1.56 U/ml , 3.86 nmol/ml and 3.31 mmol/ml respectively. When mean plasma , superoxide dismutase, glutation peroxidase and lipid peroxidase enzyme levels of the patients with urinary stone disease and the control group were compared; lower levels of the glutation peroxidase, superoxide dismutase and lipid peroxidase in the urinary stone disease group were statistically significant (p:0,022, p:0,047, p:0,034, T-test). This suggests the effect of oxidative stres in the urinary stone disease patients. We think that oxidative stres i one of the etiologic factors of urinary stone disease.