Avrupa Birliği'nde sosyal diyalog ve Türkiye'nin uyumu
Social dialogue in Eurapean Union and adaptation of Turkey
  1. Tez No: 420789
  2. Yazar: AYHAN GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Demokratik rejimle yönetilen ülkelerde, sosyal taraflar ve toplumdaki diğer sivil toplum örgütleri, hükümet ile temel ekonomik ve sosyal politikaların belirlenmesine ve uygulanmasına katılmaktadır. Sosyal diyalog olarak nitelendirilen bu katılım, bazen temel anlaşmalarla sağlanırken, bazen de iki taraflı, üç taraflı ve çok taraflı resmi danışma kurulları ile yürütülmektedir. II. Dünya Savaşı'na katılan pek çok ülke, sosyal diyalog mekanizmalarını savaş sonrası yıkıma uğrayan ekonomilerini yeniden inşa etmek için bir araç olarak kullanmıştır. 1980 sonrasında ortaya çıkan küreselleşme rüzgarının ülke ekonomilerinde yarattığı olumsuz etkilere karşı sosyal diyalog sistemlerine duyulan ihtiyaç daha da artmıştır. 20. yy. sonlarında ortaya çıkan küreselleşme, ülkelerin ekonomik, siyasal, sosyal ve teknolojik olarak birbirlerine bağımlılığını artırmıştır. Bu nedenle dünya ülkeleri çeşitli ekonomik ve sosyal sorunlara karşı birleşmeler, birlikler ve uluslararası örgütler kurmak zorunda kalmışlardır. Kökleri 1957 Roma Anlaşması'na uzanan ve bugün siyasi bir entegrasyon olma yolunda bazı adımları gerçekleştiren Avrupa Birliği, Avrupa Sosyal Modeli'nin temelini oluşturan sosyal diyaloğun her seviyesini etkin şekilde işletmektedir. Sosyal diyalog, çoğulcu demokratik sistemi benimsemiş Avrupa ülkelerinde diyaloğa, katılıma ve değişik ekonomik ve sosyal çevrelerin temsiline dayalı olarak ekonomik ve sosyal hayatın sorunlarının sağlıklı bir şekilde çözümlenmesinde demokratik sistemin bir aracı olarak görülmektedir. Türkiye'nin 1959'da başlayan Avrupa Birliği yolculuğu, çeşitli aşamalardan geçerek artık müzakere sürecine ulaşmıştır. Bu nedenle Türkiye'de uygulanan sosyal diyalog yeniden gözden geçirilerek Avrupa seviyesine çıkarılmalıdır. Türkiye'de sosyal diyaloğa yönelik ilk gerçekçi adım 1978'de Türk-İş ile dönemin Ecevit Hükümeti arasında imzalanan toplumsal anlaşmayla atılmıştır. 1980'den sonra ortaya çıkan resmi danışma kurulu ihtiyacına yönelik ilk Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) düzenlemesi 1995'te bir Genelgeyle yapılmıştır. Genelgeyle tam altı kez yeniden düzenlenen ESK 2001 yılında yasal statüye kavuşmuştur. Son olarak, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 114. maddesi Üçlü Danışma Kurulu'nun kurulmasını düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In countries what govern democratic regime, social partners and other non-governmental organizations in society, participate to determinate and to put into practice basis economic and social policies. The participation for social dialogue sometimes provides with basis agreements, sometimes runs with bipartite, tripartite and multipartite official consultative committee. A lot of country which join 2nd World War has used to reconstruct for a vehicle social dialogue mechanism to be destroyed their economy. After 1980 the need for social dialogue systems have increased more against negative effect of globalization wind in country economies. Globalization which appeared at the end of 20th century, has increased to dependence each other country for economic, politic, social and technologic. So, world countries had to establish unities, unions and international organizations against varied economic and social problems. European Union depended on origin 1957 Rome Agreement and realized to be a politic integration some steps, has been running efficiently in every level social dialogue which constitutes basis of Europe Social Model. Social dialogue is seen as a vehicle of democratic system to solve problems of economic and social life in properly way using dialogue, participation and representation of different economic and social organizations in Europe countries which appropriate pluralist democratic system. European Union journey of Turkey started in 1959 has arrived negotiation process passing variety stages. So, by revising social dialogue used in Turkey should raise Europe level. In Turkey the first step for social dialogue has been taken to sign Social Agreement between Türk-İş and Ecevit Government. After 1980 aimed at the need for official consultative committee first Economic and Social Council arrangement has made with a Circular. Economic and Social Council which is rearrangement six times with Circular has get legal status in 2001. Finally, Tripartite Consultative Committee is arrangement to establish by 114th Article of the number 4857 Labour Law.