Antero-posterior akciğer grafilerinden ölçülen akciğer izdüşüm alanlarının bilgisayarlı toraks tomografi görüntüleri üzerinden ölçülen akciğer hacimleri ile karşılaştırılması
Comparison of the lung projection areas measured by antero-posterior lung graphies with the lung volumes measured by computed thorax tomography scans
  1. Tez No: 420787
  2. Yazar: AYSUN YAĞCİ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TASLAK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde akciğer radyolojisi önemli bir yer tutar. Literatürde; BT görüntüleri üzerinden akciğer hacimleri ve izdüşüm alanları arasındaki ilişkiyi açıklayan çalışmalara rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasında BT üzerinden hesaplanan akciğer hacim değerleri ile A-P akciğer grafilerinden hesaplanan akciğer izdüşüm alanları arasındaki ilişki araştırıldı. İlişki varlığı durumunda direk grafilerden elde edilen hesapların hacim karşılıkları tespit edilmeye çalışıldı. Materyal ve Metot: Çalışmada 2009-2014 yılları arasında OMÜ Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran ve akciğerinde herhangi bir patolojiye rastlanmayan, toraks BT'si çekilmiş 25 erkek ve 10 kadın çalışmaya dahil edildi. Veriler toraks BT görüntüleri üzerinden Cavalieri prensibi kullanılarak elde edildi. Verilerin analizi için SPSS 16.0 programında Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Yapılan çalışmada sırasıyla sağ ve sol akciğer hacim ortalaması (ortalama±SS) 2080743,3145±636035,54907mm3 ve 1769115,1994±597552,23945 mm3 olarak hesaplandı. BT üzerinden hacim hesaplamasında hata katsayısı; sağ akciğer için 0,138; sol akciğer için 0,158 olarak hesaplandı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin sağ akciğer izdüşüm alanlarının ortalaması (ortalama±SS) 11299616,3774± 6860311,92023mm2, sol akciğer izdüşüm alanlarının ortalaması 9218010,9974± 5876119,80583 mm2 olarak bulundu. Sonuç: Akciğer hacmi ile izdüşüm alanı arasında orta düzeyde korelasyon ve regresyon bulundu. BT üzerinden hesaplanan hacim değerleri için hata katsayılarının kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu görüldü. Yapılan çalışmaya göre akciğer hacmini hesaplamak için Cavalieri Prensibinin etkin bir yöntem olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Thorax radiology is very important in diagnosis and treatment of lung diseases. To our knowledge, no study has yet evaluated this relation between lung volumes and projection area by using computed tomography scans. In this study we aimed to estimate lung volumes on CT scans and lung projection area on A-P lung graphies. In case of a relation, we evaluate the responses of volumes on estimated projection areas. Material and Method: The research was done on 35 individuals who had any lung pathologies and applied to Ondokuz Mayıs University thoracic surgery department, between 2009-2014. This study includes 25 male and 10 female. CT examination was applied all the individuals. Data were acquired on CT scans by using stereological methods. Data analysis was carried out through Pearson correlation and Regression analysis in SPSS 16.0. Results: The mean volume of right lung was estimated as 2080743.3145± 636035.54907mm3 and the mean volume of left lung was estimated as 1769115.1994± 597552.23945mm3. The coefficient of the error of the right volume estimation was 0.138 and it was 0.158 for the left volume estimation. The mean projection area of the right lung was estimated as 11299616.3774±6860311.92023mm2 and it was 9218010.9974±5876119.80583 mm2 for the left lung. Conclusion: There were correlation and regression between volume and projection area of the lungs. The coefficient of the errors of lungs were within acceptable range. Our results are showed that the combination of the CT images and the Cavalieri principle can efficiently and safely be used to estimate lung volumes. Also A-P graphies can efficiently be used to estimate projection area of lung.