Çocukluk çağı hematopoetik kök hücre naklinde granülosit koloni uyarıcı faktör ile uyarılmış ve uyarılmamış kemik iliği kaynaklı kök hücre kullanımının klinik üzerine etkisi ve verici özellikleri
Clinical outcomes and graft characteristics in pediatric hematopoetic stem cell transplantation using granulocyte colony stimulating factor primed bone marrow and steady state bone marrow
- Tez No: 420803
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMUK YAŞAR ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) malign ve malign olmayan birçok hastalıkta hayat kurtarıcı tedavi yöntemidir. Granülosit koloni uyarıcı faktör (G-CSF) ile uyarılmış kemik iliği kök hücresi (G-KİKH) yüksek oranda hücre içermesi nedeniyle nötrofil ve trombosit engraftmanı zamanları hızlı olmaktadır ve kronik graft versus host hastalığı (GvHH) riski G-CSF ile uyarılmış periferik kan kaynaklı kök hücreye göre daha azdır. Bununla birlikte hematopoetik kök hücre naklinde verici demografik özellikleri ve laboratuar değerlerinin kök hücre sayısını etkilediği de gösterilmiştir. Verici yaşının, cinsiyetinin, vücut ağırlığının, vücüt kitle indeksinin, monosit, trombosit ve lökosit değerlerinin kök hücre sayısını etkilediği bildirilmiştir. Nisan 2010-Ekim 2013 tarihleri arasında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemik İliği Nakil Ünitesi'nde kemik iliği kullanılarak HKHN yapılan 64 hasta ve vericisi çalışmaya alındı. Vericilerin 29'una nakil öncesi G-CSF uygulanırken 35'ine uygulanmadı. Çalışmamızda çocuklarda hematopoetik kök hücre naklinde G-CSF ile uyarılmış kemik iliği kök hücresinin nötrofil ve trombosit engraftmanı, akut ve kronik GvHH gelişimi, sağkalım ve relaps üzerine olan etkisini belirlemek, hematopoetik kök hücre verici özelliklerini tanımlanmak, G-CSF'in kök hücre üzerine olan etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Vericisi G-CSF alan grubun CD34 hücre sayısı (180/µL vs. 125/µL, p:0,05), toplam çekirdekli hücre sayısı (7,1x108 /kg vs. 4,1x108 /kg, p. 0,0001), BFU-E koloni sayısı (16,49x104 /kg vs. 11,12x104 /kg, p:0,007) ve CFU-GM koloni sayısı (13,82x104 /kg vs. 7,95x104 /kg, p:0,017) vericisi G-CSF almayanlara göre yüksekti. Nötrofil engraftman (14 vs. 15 gün, p:0,699), trombosit engraftman (25 vs. 24 gün, p:0,994) ve yatış süreleri (38 vs. 38 gün, p: 0,707) arasında iki grup arasında fark bulunmadı. Evre II-IV akut GvHH (%10,3 vs. %11,4, p:0,809) ve kronik GvHH (%20,7 vs. %17,1, p: 0,720) gelişmesi açısından iki grup arasında fark saptanmazken G-CSF v uygulanmasının akut ve kronik GvHH gelişmesi açısından risk oluşturmadığı görüldü. Ayrıca vericisi G-CSF alan ve almayan gruplar arasında sağkalım ve relaps oranlarında farklılık gözlenmedi. Bununla birlikte CD34 sayısını etkileyen en önemli faktörler verici boyu, G-CSF kullanımından bağımsız olarak nakil öncesi lökosit sayısı, G-CSF kullanımı ve G-CSF kullanımından bağımsız olarak nakil öncesi platelet sayısı olarak tespit edildi. Çocuklarda G-CSF kullanımı kök hücre mobilizasyou için etkin bir yöntem olup özellikle alıcı ve verici arasında boyut uygunsuzluğu olanlarda, GvHH riskini arttırmadan güvenle kullanılabileceği akılda tutulmalıdır. Ayrıca nakil öncesinde verici özelliklerinin özellikle de verici boyu ve trombosit sayısının CD34+ hücre sayısı hakkında bilgi verdiği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Hematopoetic stem cell transplantation is a life saving treatment method in many malign and non malign diseases. Granulocyte colony stimulating factor (G-CSF) primed bone marrow yielded high numbers of nucleated cells and had shorter neutrophil and platelet engraftment time and the risk of chronic graft versus host disease (GvHD) is lower than G-CSF primed peripheral blood stem cells. Besides that, it is evinced that stem cell number is affected by the donor's demographic and laboratoty features. It is stated that the donor's age, sex, body weight, body mass index, monocyte, platelet and leukocyte numbers can affect the stem cell number. From April 2010 to November 2013, a total of 64 pediatric patients and HLAmatched family donors were enrolled in the study at the Bone Marrow Transplantation Unit, Ankara Children's Hematology and Oncology Research Hospital. Twenty nine patients (G-BM group) received the marrow grafts primed with G-CSF prior to marrow harvets and 35 patients (S-BM group) received the steady state marrow. In this study, we aimed to determine the effect of G-CSF primed bone marrow on the neutrophil and platelet engraftment time, incidence of acute and chronic GvHD, relapse, overall and disease free survival and to identify the features of hematopoetic stem cell donors. Granulocyte colony stimulating factor primed bone marrow (G-BM) yielded higher numbers of CD34+ cells (180/µL vs. 125/µL, p=0,05), total nucleated cells (7,1x108 /kg vs. 4,1x108 /kg, p= 0,0001), BFU-E (16,49x104 /kg vs. 11,12x104 /kg, p:0,007) and CFU-GM (13,82x104 /kg vs. 7,95x104 /kg, p:0,017) than steady state bone marrow (S-BM). The neutrophil engraftment (14 vs. 15 days, p:0,699), platelet engrafment (25 vs. 24 days, p:0,994), lenght of stay in hospital (38 vs. 38 days, p: 0,707), overall survival and disease free survival were similiar between G-BM and SBM. Also the cumulative incidence of grade II to IV acute GvHD (%10,3 vs. %11,4, p=0,809) and chronic GvHD (%20,7 vs. %17,1, p: 0,720) were similiar vii between two groups. It was seen that the usage of G-CSF didn't increase the risk of acute and chronic GvHD. On the other hand, it was identified that the most important factors that affects CD34+ cells are the donors height, the number of leukocyte and platelet before transplantation and G-CSF usage. Granulocyte colony stimulating factor usage for stem cell mobilization seems to be an effective and safe method for pediatric bone marrow transplantations without the risk of increasing GvHD, especially when there is a total nucleated cell number insufficiency is considered regarding donor size. Donor characteristics such as height and pre-transplant laboratory findings, including leukocyte and platelet count, may be predictive for CD34 cell count