2002-2009 yılları arasında aort koarktasyonu tanısı ile izlenen hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluatin of patients diagnosed with aortic coarctation between 2002-2009
  1. Tez No: 420804
  2. Yazar: ALİ FETTAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Ünitesinde aort koarktasyonu tanısı alan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Ocak 2002 – Nisan 2009 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Kliniğine başvuran ve aort koarktasyonu tanısı alan 200 olgunun; klinik bulguları, tedavi seçenekleri ve sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Yüz yirmi dokuzu (%64,5) erkek, 71'i (%35,5) kız olmak üzere toplam 200 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalaması 37,88±54,45 ay, ortancası 5,5 ay idi. Hastaların başvuru sırasında en sık görülen yakınmaları; dispne %24, morarma %21, hızlı nefes alıp-verme %19, emmede azalma %10, göğüs ağrısı %10 ve yorgunluk %10 oranında idi. Doksan (%45) hastada ise yakınma yoktu. Fizik incelemede; üfürüm %88, hepatomegali %26, femoral arterde nabız yokluğu %25,5, takipne %21,5, üst ve alt ekstremite arasında ≥20 mmHg TA farkı %19, taşikardi %5,5 oranında saptandı. Hastaların sistolik kan basıncı 99,78±23,24 mmHg, diyastolik kan basıncı 61,75±16,25mmHg olarak ölçüldü. Hastaların %36,5'inde PDA, %32,5'inde VSD, %23'ünde biküspit aortik kapak, %17,5'inde ise ASD tespit 79 edildi. Ekokardiyografi ile koarktasyon bölgesinde ortalama 37,66±20,26 mmHg sistolik basınç gradienti saptandı. Hastaların 79'una (%39,5) balon koarktasyon anjiyoplasti, sekizine (%4) stent anjiyoplasti, 51'ine (%25,5) cerrahi düzeltme uygulandı. Balon anjiyoplasti yapılan 79 olgunun 29'unda (%36,7), cerrahi yapılan 52 olgunun beşinde (%9,6) 17.11±31.43 ay sonra rekoarktasyon gelişti. Rekoarktasyon gelişen 34 olgunun; 24'üne (%70,6) cerrahi düzeltme, yedisine (%20,6) balon koarktasyon anjiyoplasti, üçüne (%8,8) stent anjiyoplasti uygulandı. Sonuç: Aort koarktasyonu sık görülen doğumsal kalp hastalığıdır. Transkateter tedavi, düşük morbidite ve mortalite oranları elde edilen etkili bir tedavi yöntemidir. Son çalışmalarda stent anjiyoplasti çocuk ve adölesanlarda primer tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Balon anjiyoplasti yapılan hastalarda rekoarktasyon oranı yüksek bulunmasına rağmen, erken dönemde hastanın kliniğini düzelten palyatif bir yöntem olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate retrospectively patients diagnosed to have aortic coarctation at the Pediatric Cardiology Department of Dr. Sami Ulus Gynecology, Children's Health Training and Research Hospital. Methods: In this study, 200 children diagnosed to have aortic coarctation between January 2002 and April 2009 were screened retrospectively and their clinical, treatment and outcome features were evaluated. Results: A total of 200 patients were enrolled in the study, there were 129 boys (%64,5) and 71 girls (%35,5). The mean and median age of patients was 37,88 ± 54,45 months and 5,5 months respectively. The most common complaint ratios of patients on the first admission were dsypnea %24, cyanosis %21, rapid breathing %19, poor sucking %10, fatigue %10 and chest pain %10. Ninety patients (%45) had no complaints on the first admission. Physical examination findings of patients were distributed as follows: heart murmur %88, hepatomegaly %26, absence of the femoral artery pulses %25,5, tachypnea %21,5, differences of more than 20 mmHg between upper and lower limb systolic blood pressure %19 and tachycardia %5,5. 81 The mean systolic and diastolic blood pressure of patients was 99.78±23.24 mmHg and 61,75±16,75mmHg respectively. Patent ductus arteriosus (PDA) (%36,5), ventricular septal defect (VSD) (%32,5), bicuspid aortic valve (%23) and atrial septal defect (ASD) (%17,5) were found as associated congenital cardiac anomalies . The mean systolic pressure gradient of patients across the coarctation site measured by echocardiography was 37.66±20.26 mmHg. Seventy nine patients (%39,5) underwent balloon coarctation angioplasty, eight patients (%4) treated with stent placement and 51 patients (%25,5) had surgical treatment. At a mean follow-up period of 17,11±31,43 months, five out of 24 patients (%20.8) treated by surgical repair in our cardiovascular surgery clinic and 29 out of 79 patients (%36) treated by balloon coarctation angioplasty developed recoarctation. Among 34 patients with recoarctation; 24 patients (%70,6) underwent surgical correction, seven patients (%20,6) underwent balloon coarctation angioplasty and stent implantation was performed for three patients (%8,8). Conclusions: Coarctation of the aorta is one of the most common congenital heart defects. Transcatheter therapy for treatment of coarctation is effective, with low morbidity and mortality rates. The current trend is toward primary stent implantation for treatment, however, the results of balloon angioplasty in children and young adults are equivalent to the results following primary stent placement. Although the frequency of recoarctation was found to be higher in patients treated by balloon coarctation angioplasty, it was observed as a palliative method which maintained clinical improvement in the early period of the disease.