Deri teknolojisindederi yağlarının biyokimyasal yolla giderilmesi üzerine bir araştırma
The removed the fat from raw leather in the leather processing technology with biyochemical method.
- Tez No: 420802
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada amaç, deri teknolojisinde ham deride yağ giderme işlemlerinde son zamanlarda yaygın olarak kullanılan gaz yağı-emülgatör karışımlarının kullanılması ile ilgili olarak en ekonomik ve çevreye en az zararlı uygun bir karışım oranı ve çalışma yöntemi tespit etmektir.Ham derideki yağ oranı, hayvanın cinsine ırkına ve çevre şartlarına bağlı olduğu için , çaılışmamızda Isparta ili ve çevresinde yetiştirilrn keçilerin derileri örnek olarak alınmıştır. Denemelerde Türk Henkel A.Ş 'nin geliştirdiği ve piyasada yaygın olarak kullanılan Fluidol-W 100 ticari markalı emülgatör kullanılmıştır.Bu emülgatör ucuz olması ve kolay temin edilebilmesi nedeniyle teknikte yaygın olarak kullanılan gazyağı ile birlikte çeşitli oranlarda karıştırılarak değişik sürede uygulanmıştır.Deriden örnekler alınmasında en yaygın bölgeler olan boyun sırt ve kuyruk bölgeleri tercih edilmiştir.Deneyler sonucu gazyağı-emülgatör oranlarının değiştirilmesinin yağ gidermeye sınırsız etkisi olmadığı ,belli bileşim oranlarının ve uygulama süresinin giderilen yağ miktarını fazla değiştirmediğini göstermiştir.Deri işlentisinde önemli bir aşama olan yağ giderme işleminde ,üzerinde araştırma yapılan emülgatör ile gazyağı karışımının ağırlıkça % 3 FW-100 , % 6 gaz yağı , çalışma süresinin de 30 dak dolayında olabileceği tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
purpose of this studyis to fix to most economical and the least harmful blend rate and operation method for environment concerned with the use of kerosene emulsifying agent mixes which are commonly used recently to remove the fat from raw leather in the leather processing technology.In our study the samples have been chosen from the goats which are grown in Isparta area because the fat rate in raw leather depends on the species , race and the condition on the environment where the animal grows. During the tests, Fluidol W-100 commercial trade market which is produced by Türk Henkel A.Ş company and is preferred in the market.This has been practied market. This has been practied by being mixed with kerosene which is cheap and can be provided easly.So it is used commonly in the tecnique at different times.While the samples were being chosen from the leather.The most fatly areas which are neck, back and tail have been preferred.As a result of the experiments it has found out that the change of kerosene composition rate do not have unlimited effect to remove the fat and given composition rates and application time does not change the amount of being removed fat too many.In the fat removing process which is an important stage for leather processing it has been found out that blend contains % 3 of FW-100 and % 6 kerosene and the operating time will be approximately 30 minutes.