2000 – 2014 yılları arasında yayımlanmış olan çizgi film ve animasyon filmlerinin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Examination of cartoons and animated movies made between 2000- 2014 in terms of values education
  1. Tez No: 771965
  2. Yazar: BÜŞRA İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY BULUT PEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, 2000- 2014 Yılları Arasında Yayımlanmış Olan Çizgi Film Ve Animasyon Filmlerinin Değerler Eğitimi Açısından incelemesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2000-2014 yılları arasında yayımlanmış olan d&r mağazasında yer alan çizgi film ve animasyon filmleri arasından özet kısımlarına bakılarak değere ilişkin ifade bulunan ve seçilen 45 film arasından rastgele belirlenen 20 film oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından belirlenen 21 değer kategorisi oluşturulmuştur. Bu değerler MEB in okul öncesi eğitim programında yer verdiği değerler, Rabia Dirican, H. Elif Dağlıoğlu'nun 3-6 Yaş Grubu Çocuklarına Yönelik Yayımlanan Resimli Hikaye Kitaplarının Bazı Temel Değerler Açısından İncelenmesi çalışmasında belirledikleri değerler, Ayşegül Akıncı, Gülhan Güven'in okul öncesi döneme yönelik çizgi filmlerde yer alan değerlere ait sözel ifadelerin sunumu:“TRT”çocuk kanalı örneği çalışmasında belirledikleri değerler, Gülden Uyanık Balat'ın Okul öncesi dönemde değerler eğitimi etkinlikler ve okul öncesinde değerler eğitimi ve etkinlik örnekleri kitaplarında belirledikleri değerler arasından incelenerek araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Araştırmada, Çizgi ve animasyon filmlerinden elde edilen veriler için frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, 2000- 2014 yılları arasında yayımlanan çizgi vi film ve animasyon filmlerinde Sevgi, Nezaket, Yardımseverlik, Saygı, Estetik, Arkadaşlık, Güven, Dürüstlük, Sorumluluk, Mücadele, Özgüven, Cesaret, Temizlik ve Düzen, Empati, Barış, Özgürlük, Adalet, Mutluluk, Paylaşmak, İş birliği, Liderlik değerlerine farklı oranlarda yer verildiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda“nezaket”değerinin en fazla frekansa sahip olduğu,“ ”empati" değerinin en az frekansa sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmada 2014 yılında yayımlanmış olan 5 film, 2013 yılında yayımlanmış olan 2 film, 2012 yılında yayımlanmış olan 5 film, 2011 yılında yayımlanmış olan 3 film, 2010 yılında yayımlanmış olan 1 film, 2009 yılında yayımlanmış olan 1 film, 2006 yılında yayımlanmış olan 2 film, 2002 yılında yayımlanmış olan 1 film incelenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda okul öncesi dönem çocukları için önemli olan çizgi film ve animasyon filmlerinin eğitsel yönlerinin geliştirilmesi ve bu alanla çocuklara daha çok kazanım sağlanabilmesi açısından geliştirilmesi ve bu alandaki çalışmaların artması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The results have indicated that cartoons and animations that were produced in 2000- 2014 in volve love, kidness, hospitality,respect friendship, trustwarthness respansibitid challenıng, self candidance badness sanitation, emphaty , peace, freedom happihess, sharing and the leadership.This survey has been done to study the cartoons and animations that publihed beetween 2000-2014 far the value education. In 2000- 2014 this survey's samples were published in D&R stores. It includes 20 films like Cartoons and Animations. 21 value categories were farmed to supply data acquisition that determinded by the researches. These values are the ones that included in pre- school MEB programme. Rabia DİRİCAN and H. Elif DAĞLIOĞLU studied about the values of the Picture Story Books that published for 3- 6 aged kids. Ayşegül Akıncıl's and Gülhan Güven's oral presentation about pre-school kids cartoons. TRT kids chanel values are formed according to Gülden Uyanık Balat's Moral studies by the researchers. In survey the frequency and percent values were calculated for the datas that obtained from cartoons and animations. According to the research results, it's come out that the value of the kindness is the furthest frequency, the value of the empty is the least frequency. In the research, 5 films which published in 2014, 2 films wihch published in 2013, 5 films wihch published in 2012, 3 films which published in 2011, 1 films which published in 2010, 1, 1 films which published in 2009, 2 films which published in 2006, 1 films which published in 2002 was detailed. In the ligts of these results. Cartoons and animations which are important fort he preschool children shoud viii be developed in the case of educational process. And it's seuggested that these kinds of projects should be impored in this field.