İnterdialitik kilo alımının kardiyovasküler mortalite ve morbidite üzerine etkisi
Effect of interdialytic weight gain on cardiovascular mortality and morbidity
  1. Tez No: 281182
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SAYARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH) bulunanlarda mortalite ve morbidite oranlarıgenel popülasyonla karşılaştırıldığında yüksektir. Kardiyovasküler hastalıklar KBH popülasyonunda oldukça sıktır ve mortalitenin en sık sebebidir. KBH bulunan hastalarda kardiyovasküler mortaliteyi etkileyen önemli faktörlerden birisi sıvı ve elektrolit dengesidir. Çalışmamızda hemodiyaliz hastalarında interdiyalitik kilo alımının kardiyovasküler mortalite ve morbiditeye olan etkilerini saptamayı ve nutrisyonel parametrelerle olan ilişkisini incelemeyi amaçladıkGereç ve yöntem: Çalışmamızda Aralık 2007 ile aralık 2009 yılları arasındaKahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hemodiyaliz Merkezi ve Kahramanmaraş Merkez'de diğer hemodiyaliz merkezlerinde diyalize giren 111 hasta retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmaya en az 6 ay boyunca haftada 3 defa hemodiyaliz olan hastalar dahil edilmiştir. Terminal dönem hastalığı bulunan, evre 3-4 kalp yetmezliği bulunan, idrar miktarı 200 ml'den fazla olan, kalp kapak hastalığı bulunan, tarama başlangıcında son 3 ay içinde akut koroner sendrom nedeniyle hastaneye yatanlar veya akut koroner sendrom EKG bulguları, klinik özellikleri ve laboratuvar bulguları olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır.Hastaların yaşı, cinsiyeti, ağırlığı, diyaliz süreleri hasta kayıtlarından kaydedildi. İnterdialitik kilo alımı diyaliz öncesindeki kilo ile sonrasında kuru ağırlığına eriştiği kilo arasındaki fark olarak hesaplandı. Hastaların aralık 2007'den itibaren 0-6-12-18. ve 24. aylardaki IDWG değerleri kaydedildi. Her aydaki kaydedilen IDWG ay içerisindeki bütün IDWG'lerin ortalamasıydı. Amerika Birleşik Devletleri renal kayıt veri sistemlerine (USRDS) göre iki diyaliz arasında sıvı alımının %4,8'den fazla olması mortalite artışıyla ilişkili bulunmuştur, bu veriye dayanarak hastalar IDWG açısından %4,8'den fazla ve az olacak şekilde gruplara ayrılarak değerlendirildi.Hastaların dosyalarından aynı kişi tarafından yapılan ekokardiyografi değerlendirmeleri alındı. Ekokardiyografi değerlendirmelerinde hastaların ejeksiyon fraksiyonları, aort kapak kalsifikasyonları, mitral kapak kalsifikasyonları, sol ventrikül kütleleri ve pulmoner arter basıncı kaydedildi.Bulgular: Çalışmaya katılan 111 hemodiyaliz hastası içinde erkek hasta sayısı 60(%54,1), kadın hasta sayısı ise 51'di. (%45,9). 111 hemodiyaliz hastasının 17'sinde mortalite gelişmişti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Compared to the general population chronic kidney disease (CKD) is associatedwith high mortality and morbidity. Cardiovascular diseases (CVD) are prevalent among CKD patients and are the most common cause of mortality. One of the most important factors that affects mortality among CKD patients is fluid and electrolyte balance. In this study, our aim was to investigate whether there is an association between interdialytic weight gain (IDWG) ,and cardiovascular mortality, morbidity and nutritional parameters.Material and method: We retrospectively analyzed the hospital records of 111hemodialysis patients from Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hemodialysis center and other hemodialysis centers in Kahramanmaraş between December 2007 and December 2009. Inclusion criteria were hemodialysis three times a week at least 6 months. The patients that have terminal diseases, stage 3-4 heart failure, more than 200 ml daily urine output, heart valve diseases were excluded, and the patients that hospitalized due to acute coronary syndrome or electrocardiogram, clinical or laboratory findings that suggest acute coronary syndrome were excluded as well.Age, gender, weight, dialysis duration of the hemodialysis patients were recorded. Interdialytic weight gain (IDWG) was calculated by subtracting the postdialysis weight from predialysis weight. IDWG values at 0-6-12-18 and 24 months were recorded from December 2007. The recorded IDWG values were the mean values of the each month. United States Renal Data System (USRDS) studies revealed that IDWG more than %4,8 has a direct association with mortality, so we classified our patients according to IDWG rates (above %4,8 and below %4,8).Ejection fraction, aorta valve calcification, left ventricle mass, pulmonary artery pressure in echocardiographic evaluation that was performed by same physician were recorded.Findings: We prospectively studied the 111 patients, 60 patients were male (%54,1) and 51 patients were female (%45,9). 17 of 111 patients died.