Parsiyel epilepsilerde karbamazepin ile eeg'deki temel aktivite ilişkisi
The relationship between carbamazepine and background activity at partial epilepsies
- Tez No: 420815
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT ERDİNÇ EŞKAZAN, DOÇ. DR. HÜLYA TİRELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma klinik ve elektrofizyolojik olarak parsiyel epilepsi tanısı almış, kraniyal görüntülemelerinde lezyonu olmayan veya sadece MTS saptanmış, tedavide yalnız CBZ veya CBZ ile birlikte diğer AEİ'ları kullanmakta olan hastaların tedavi öncesi ve tedavi sırasında kaydedilmiş EEG'leri incelenerek CBZ'in temel aktivite üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 5-65 arasında değişen, 110'u erkek, 93'ü kadın toplam 203 parsiyel epilepsili olgu alınmıştır. Olguların 110'u kriptojenik, 53'ü idyopatik, 40'ı semptomatik (MTS saptanmış olanlar) parsiyel epilepsi olarak sınıflandırılmıştır. Tedavi öncesi EEG incelemeleri yapılan ve tedavide sadece CBZ alan 51 olgu birinci grubu, tedavi öncesinde EEG'si olan ya da olmayan ve CBZ ile birlikte diğer AEİ'ları kullanan 152 olgu ikinci grubu oluşturmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: Tüm grupta tedavi öncesi TA'si normal olan olguların çoğunun tedavideki 1. ve 2. EEG'lerinde TA'nin normal kaldığı, benzer şekilde birinci ve ikinci grupta tedavi öncesi TA'si normal olan olguların çoğunun tedavi sırasındaki EEG'lerinde TA'nin normal olduğu saptanmıştır. Özellikle ikinci gruptaki olgular olmak üzere tüm gruptaki olguların 1. ve 2. EEG'lerinde -tedavi öncesi dönemle karşılaştırıldığında- görece daha sık olarak TA'de yavaşlama izlenmiştir. Klasik bilgilere uygun olarak idyopatik parsiyel epilepsili olguların tedaviye en iyi yanıt veren grubu oluşturduğu, tedaviye en az yanıt verenlerin MTS'lu olgular olduğu saptanmıştır; kriptojenik parsiyel epilepsisi olanların yaklaşık yarısının tedaviye iyi yanıt verdiği görülmüştür. Sadece CBZ kullanan olgularda tedaviye iyi yanıtın kombine tedavi alanlardan fazla olduğu, tedaviye yanıtı yetersiz olanların ise daha çok kombine tedavi alan grupta olduğu bulunmuştur. Tüm grupta olduğu gibi birinci ve ikinci grupta da, tedaviye iyi yanıt veren ve tedavi öncesi TA'si normal olan olguların tedavi sırasındaki EEG'lerinde TA'nin normal kaldığı saptanmıştır. Özellikle ikinci grupta olmak üzere tüm grupta, tedaviye yanıtı yetersiz olguların tedavi sırasındaki EEG'lerinde TA'de yavaşlamanın tedavi öncesi döneme göre daha fazla olduğu görülmüştür. Sonuç olarak olguların çoğunu tedavi edici dozda ya da altında CBZ kullananların oluşturduğu bu çalışmada, CBZ'nin tek başına ya da kombine tedavide TA'yi sık ve belirgin olarak değiştirmediğini söyleyebiliriz. Özellikle tedaviye yanıtı yetersiz olan olgularla kombine tedavi alan olguların tedavi sırasındaki EEG'lerinde daha sık görülen TA yavaşlamasının sadece kullanılmakta olan AEİ'lara bağlı olmadığını, hastalığın kendi doğasının ve tedaviye dirençli olgularda tekrarlayan nöbetlerin de bu yavaşlamaya katkısı olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of CBZ on background EEG activity examining EEG's recorded at baseline and during treatment of patients who was clinically and electrophysiologically diagnosed with partial epilepsy, who had no lesion shown by cranial imaging or who was diagnosed with only MTS, who took CBZ alone, or CBZ together with antiepileptic drugs. The study included 203 cases with partial epilepsy (age range 5-65 years; 110 males, 93 females). Of the cases, 110 were classified as cryptogenic, 53 as idiopathic, 40 as symptomatic partial epilepsy (the ones in whom MTS was identified). The first group was composed of 51 cases who had baseline EEG examination and took only CBZ during treatment, and the second group was comprised of 152 patients who had either baseline EEG or not and took CBZ together with AEDs. The results gained from the study were summarized as follows: It was identified that background EEG activity remained normal in many of those in the entire group with normal baseline background EEG activity in their first and second EEGs, and that, likewise, in many of patients of the first and second group, whose baseline background EEG activity was normal, background EEG activity were found to be unremarkable in their EEGs recorded during treatment. Background EEG activity was observed to be slowing down in the first and second EEGs of all cases in the group as compared with baseline background EEG activity especially in patients of the second group. In line with the literature, it was determined that patients with idiopathic partial epilepsy responded to treatment well and that patients with MTS responded to treatment poorly and that patients with cryptogenic partial epilepsy responded to treatment well. Responded to treatment was shown to be better in the patients taking only CBZ than in those taking combined treatment and that poor responded to treatment was noted particularly in the group taking combined treatment. It was established that background EEG activity remained to be normal their EEGs recorded during treatment in cases of the first and second group who responded to treatment well and whose baseline background EEG activity was normal. It was noted that background EEG activity in EEGs recorded during treatment was observed to be slowing down more than that of baseline background EEG activity in patients responded to treatment poorly particularly in the second group. In summary, it can be concluded that CBZ alone or in combination could not alter background EEG activity significantly and often in the study whose participants used CBZ at therapeutic doses or lower. In addition, we consider that more frequent slowing background EEG activity in EEGs recorded during treatment was not caused by AEDs and that the inherence of the disease itself and recurring fits in cases resistant to treatment contribute to the slowing activity in cases with poor respond and those receiving combined treatment.