Pelvik organ prolapsusu olan hastalarda bağ doku yapısının immunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical analysis of connective tissue in patients with pelvic organ prolapse
  1. Tez No: 420824
  2. Yazar: AKIN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Uterosakral ligamentler, vagen kubbesinin ve uterin serviks'in önemli destek yapılarından birisidir. Pelvik destek yapılardaki, konnektif doku değişikliklerinin ise uterovaginal prolapsus gelişimine katkıda bulunduğu varsayılır. Bu çalışmanın amacı, pelvik organ prolapsusu olan ve olmayan kadınlarda, uterosakral ligamentlerin bağ dokusu içeriğinde meydana gelen değişiklikleri kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntemler: 29 POP'lu, 35 POP'suz kontrol grubu olmak üzere toplam 64 hastanın uterosakral ligamanları, kollajen tip 1 ve kollajen tip 3 miktarı açısından histomorfolojik ve immünohistokimyasal olarak incelendi. Her iki grup yaş, body mass index, parite ve post menopozal süre açısından eşitlendi. Bulgular: POP olmayan kontrol grubu kadınlar ile kıyaslandığında, POP gelişen kadınlarda, kollajen tip 1 ekspresyonunun azaldığı, buna karşın kollajen tip 3 ekspresyonunun ise önemli ölçüde arttığı tesbit edildi. Sonuç: Bizim bulgularımız, uterosakral ligamentlerin önemli ölçüde düz kas dokusu içerdiği ve bunu çevreleyen bağ dokuda, POP ile birlikte, dokunun gerilme gücünden sorumlu kollajen tip 1 ekspresyonunun azaldığını, doku laksisitesinden sorumlu kollajen tip 3 ekspresyonunun önemli ölçüde arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Uterosacral ligaments are one of the important support structures of vaginal dome and uterine cervix. Connective tissue changes in pelvic support structures are assumed to contribute to the development of uterovaginal prolapse. The objective of this study is to compare the changes in the content of uterosacral ligaments connective tissue in the women with and without pelvic organ prolapse. Materials and Methods: Uterosacral ligaments of 64 patients, namely 29 patients with POP and 35 patients without POP as control group have been examined histomorpoholgically and immunohistochemically in terms of collagen type 1 and collagen type 3 amounts. Patients in both groups were matched for age, BMI, parity and menopausal status. Results: When compared to the women without POP, it was determined that collagen type 1 expression in the women with POP development, whereas collagen type 3 expression significantly increased. Conclusion: Our findings indicate that uterosacral ligaments include considerable amount of smooth muscle and that collagen type 1 expression which was in charge of tension power of the tissue decreased on the connective tissue surrounding the smooth muscle with POP and that collagen type 3 expression which is responsible for tissue laxicity significantly increased.