Birinci trimester abortuslarında maternal serum homosistein, vitamin b12, folik asit düzeylerinin klinik önemi
Bi̇ri̇nci̇ tri̇mester abortuslarinda maternal serum homosi̇stei̇n, vi̇tami̇n b12, folik asit düzeylerinin kli̇ni̇k önemi̇
  1. Tez No: 420823
  2. Yazar: ALİ SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERTAÇ BATIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vajinal kanama, gebelik komplikasyonlarının daha çok görüldüğü ilk trimesterda en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Birçok hasta kanamayla, ağrıyla veya her iki semptomla birlikte başvurur. Klinik olarak tanı konulan gebeliklerin yaklaşık % 20 sinde vajinal kanama meydana gelir. Bu durum gebe ve eşinde büyük bir huzursuzluğa sebep olur. Birçok olguda girişimler, sonucu değiştirmez. Klinik yönetimdeki esas amaç, hızlı ve doğru tanı koymaktır; canlı ve gelişimi normal bir bebek varsa güven vermek veya yok ise uygun girişimsel işlemi seçmektir. Günümüzde transvajinal ultrasonografinin kullanımının yaygınlaşması, serum β-hCG ve progesteron düzeyi gibi biyokimyasal belirteçlerin ölçülmesi ile erken gebelik kayıpları, menstrüel kanama, ektopik gebelik ve trofoblastik hastalıktan ayırt edilebilmektedir. Böylece spontan gebelik kayıplarının tedavisinde cerrahi tedavi seçeneğine ek olarak, medikal tedavi ve izleyici yaklaşım da uygulanabilmektedir. Bütün bunlara rağmen klinik seyri tahmin edecek bir test halen bulunamamıştır. Spontan gebelik kayıplarının etiyolojisinde, bilim adamları tarafından birçok neden suçlanmaktadır. Hiperhomosisteinemi ve maternal trombofililer etiyolojide önemi her geçen gün artan nedenler arasındadır. Biz de bu çalışmada, sebebi bilinmeyen erken gebelik kayıplarında; homosistein, vitamin B 12 ve folik asitin maternal serum seviyelerinin klinik önemini araştırdık. Çalışmamıza 5-12. gebelik haftaları arasında olan, 32 abortus imminens, 22 abortus kompletus/inkompletus, 28 missed abortus tanısı alan toplam 82 abortus vakası dahil edildi. Kontrol grubu ise 5-12. gebelik haftaları arasında olan 34 sağlıklı gebeden oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Vaginal bleeding is one of the most common problems in first trimester in which pregnancy complications are seen generally. Most of the patients admitted to health centers with bleeding, pain or both symptoms. Vaginal bleeding occurs in 20% of pregnants clinically diagnosed. This condition causes irritability for pregnant and her husband. In most of the cases interventions can't change the result. The main purpose in clinical management is quick and correct diagnosis, assuring family if alive and normal developed fetus is present or if not choosing appropriate intervention. Nowadays differential diagnosis of early pregnancy loss, menstrual bleeding, ectopic pregnancy and trophoblastic disease can be made by common usage of transvaginal ultrasoundography (USG), measuring biochemical markers such as serum β-hCG and progesterone. So in addition to surgical treatment, medical treatment and follow up procedure can be applied in treatment of pregnancy loss. Although all of these, there is still no test that can predict clinical progress. Many reasons are accused by scientists in spontaneous pregnancy loss etiology. Hyperhomocysteinemia and maternal trombophilia have increasing importance in etiology. In this study we investigate clinical importance of homocysteine (HCY), vitamin B12 and folic acid's maternal serum levels in early pregnancy loss with unknown etiology. 82 abort cases (32 imminent abort, 22 complete/incomplete abort, 28 missed abort) between 5-12 gestational weeks were included in our study. 34 healthy pregnants between 5-12 gestational weeks were control group.