Endotel hasarı olusturulan ratlarda statinlerin intimal hiperplazi üzerine etkisi
The effects of stati̇ns to intimal hyperplasia at endithelium injured rats
- Tez No: 420825
- Danışmanlar: UZMAN TAYFUN ALDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giris: Vasküler hasarla gelisen enflamatuar yanıt, intimal hiperplazi formunda vasküler bir komplikasyon olarak ortaya çıkması ciddi bir morbidite ve mortalite kaynağı olmaktadır. Dolayısıyla intimal hiperplazi ile mücadelenin yollarının arastırılması ve bu konuda çesitli ip uçlarına varılabilmesi için birçok çalısma yapılmaktadır. Biz de atorvastatinin intimal hiperplazi üzerindeki olası etkilerini arastırdık. Metod: Statinlerin intimal hiperplazi üzerine olan etkisinin arastırılması için ratlarda intimal vasküler hasar-intimal hiperplazi modeli olusturuldu. Ratlar 4 gruba ayrıldı; 3 gruba aortada intimal hasar olusturuldu, bir gruba ise sadece laparotomi yapıldı. Birinci gruba 1mg/kg dozunda atorvastatin, ikinci gruba tasıyıcı madde karboksi metil selüloz 1cc/gün, üçüncü gruba ise izotonik 1cc/gün, transperitoneal yolla verildi son gruba ise herhangi bir madde verilmedi. Tüm gruplar 3 hafta standart bir sekilde beslendi ve 3. haftanın sonunda sakrifiye edildiler.Bu esnada total kolesterol ve LDL değerlerini tespit amacıyla 3 cc kan biokimyasal analize tabi tutuldu. Ayrıca hasar olusturulan aort segmentine de histopatolojik inceleme yapıldı. Histopatolojik değerlendirme ise intima media oranı, luminal daralma oranı ve intimal düz kas hücre artısı parametrelerine göre yapıldı. Bulgular: Statin uygulanan grupta total kolesterol ve LDL değerleri diğer gruplardan anlamlı ölçüde düsük olarak izlendi. Bununla birlikte intima media oranı statin uygulanan grupta diğer iki gruptan anlamlı olarak daha az çıktı. Düz kas hücre artısı ise yine statin uygulanan grupta daha az olarak tespit edildi. Bununla birlikte luminal daralma yönünden değerlendirilen segmentlerde ise statin uygulanan grup ile diğer gruplar arsında fark olmasına rağmen istatistiki olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Hipolipidemik bir ajan olan atorvastatin pleiotropik etkileri ile intimal hiperplazi olusumunu baskılamakta ve intimanın yeniden yapılanmasına destek olmaktadır
Özet (Çeviri)
Object: Inflamatuar response occuring with vascular ınjury results as vascular complication at the form of intimal hyperplasia, and this causes serious mortality and morbidity. Consequently many studies were made for searching the strategies against intimal hyperplasia. In this study we searched the effects of atorvastatin on intimal hyperplasia. Method:The model of intimal vascular injury-intimal hyperplasia was formed for searching the effects of statins.Rats were divided to 4 groups; aortic intimal injury was made at3 groups and only laparotomi was made to the last group. Atorvastatin (1mg/kg) to Group 1, carboxy methyl celulose to Group 2, saline (1cc/day) to Group 3 and no drug or solution to Group 4 were injected. All groups were feeded normally per 3 weeks and at the end of this time rats were sacrified. During this procedure 3cc blood was analyzed for total cholesterol and LDL values. Furthermore all injured aortic segments were evaluated histopatholically. Histopathological analyses included intima media rate, luminal narrowing rate and intimal muscle cell increase. Results: The level of cholesterole and LDL was analysed as significiantly lower at statin injected group. Furthermore the intima media rate and muscle cell increase were less at statin injected group. No difference was analaysed for luminal narrowing parameter for all groups. Conclusion: Hypolipidemic agent, atorvastatin has pleiotropic effects and supresses intimal hyperplasia and support remodelling of intima.