Diffüz büyük B hücreli non- hodgkin lenfoma'da ki67 proliferasyon indeksi, BCL-2 ve p53 protein ekspresyonlarının prognostik önemi ve klinik parametrelerle ilişkisi
Prognostic significance and relationship with clinical parameters of BCL-2, p53 protein expression and KI-67 proliferative index
  1. Tez No: 420835
  2. Yazar: BETÜL BOLAT KÜÇÜKZEYBEK
  3. Danışmanlar: UZMAN SADİ BENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Patoloji, Hematology, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
DBBHL klinik, morfolojik, immunofenotipik ve genetik özellikleri ile heterojenite gösteren, tedaviye yanıt ve prognozda belirgin derecede çeşitlilik sergileyen, yüksek dereceli bir neoplazmdır. Prognozun belirlenebilmesi için klinikopatolojik ve biyolojik faktörtörlerin araştırılıp iyi bir şekilde sentez edilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda DBBHL'da hücre döngüsü düzenleyicilerinden olan p53 (tümör supresör gen), apoptozisi inhibe eden bcl-2 onkoprotein ve hücre proliferasyon belirleyicisi olan Ki-67 ekspresyonlarının klinik parametrelerle ilişkisini ve prognoz üzerindeki etkilerini araştırdık. Çalışmaya Ocak 1999 - Haziran 2006 tarihleri arasında, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nde, nodal yerleşimli DBBHL tanısı alan 35 olgu alındı. Olgular yaş, cinsiyet, evre, B semptomları, ekstranodal tutulum, LDH düzeyi ve sağ kalımları yanı sıra immünohistokimyasal olarak; p53 protein ekspresyonu, bcl-2 onkoprotein ekspresyonu ve Ki-67 proliferasyon indeksi açısından değerlendirildi. Çalışmamızda, p53, bcl-2 protein ekspresyonu ve Ki67 proliferasyon indeksi ile yaş, cinsiyet, evre, B semptomları, ekstranodal tutulum, LDH düzeyi ve sağ kalım arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Tüm olgularda P53, bcl2 ve Kİ67 ekspresyonları ile prognoz arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Olgularda sağ kalım süresi ile yaş, cinsiyet, evre, B semptomları, ekstranodal tutulum ve LDH düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05). Çalışmamızda, bcl-2 ve p53 protein ekspresyonları ile Ki67 proliferasyon indeksinin, DBBHL'lı hastaların yaşam süresi üzerinde etkili olmadığı bulunmuştur. P53 ve bcl-2 protein ekspresyonları ile Ki67 proliferasyon indeksinin, DBBHL'daki prognostik önemi, immunohistokimyasal markerların optimal cut-off değerlerinin belirlendiği, subgrup ayrımının yapıldığı daha geniş serili çalışmalarda, biyolojik ve klinik heterojenitesi olan bu hastalıkta, daha net anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
DLBCL is an high grade neoplasm which has an heterogeneous properties in clinical, morfological, immunophenotypical aspects. DLBCL exhibits varies markedly in response to treatment and prognosis. Clinicopathological and biological factors must be investigated and evaluated to determinate the prognose of the disease. In our study we searched effects of p53 (tumor supressor gene) which is a cell cycle regulator, bcl-2 oncoprotein which is an inhibitor of apoptosis and a cell proliferation marker Ki-67, on prognosis and relations with clinical parameters. Thirty five patients with nodally located DBBHL were accepted who admited to İzmir Atatürk Training and Research Hospital between January 1999-June 2006. Patients were evaluated according to the age, sex, stage, B symptoms, extranodal involvement, LDH level and also immunohistochemically; p53 expression, bcl-2 oncoprotein expression and Ki-67 proliferation index. There is no statistical significant corelation between the p53, bcl-2 expression, Ki 67 proliferation index and age, sex, stage, B symptoms, extranodal involvement, LDH level, overall survival (p>0.05). There was no statistical significant relationship between p53, bcl2, Ki 67 expression and prognosis (p>0.05). There wasn't a statistical significant relationship between overall survival and age, sex, stage, B symptoms, extranodal involvement, LDH level (p>0.05). As a result ın our study we found that bcl-2 and p53 protein expressions, Ki67 proliferation index has no effect on overall survival of patients with DBBHL. The prognostic importance of p53, bcl-2 protein expression, Ki 67 proliferation index on DBBHL which has an biological and clinical heterogenity, can be understood in large series studies which has subclases and with immunohistochemical markers which has optimal cut off values.