Preeklampsi ve eklampsi vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective assessment of the preeclampsia and eclampsi̇a cases
- Tez No: 420836
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA KÖKSAL, DR. HÜSEYİN İVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Preeklampsi ve eklampsi gebelik takibinin iyi yapılmadığı, özellikle düşük sosyoekonomik düzeyli toplumlarda sık görülebilen ve önlenebilen bir hastalıktır. Bu hastalıkların nedeni henüz tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte; birden çok sistem ve organ bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir. Erken tanı; dikkatli ve düzenli antenatal izlem ve uygun tedavi; hastalığın önlenmesi, anne bebek sağlığının olumsuz etkenlerden korunması bakımından önemlidir. Rollover test 24-26.haftadan sonra rutin olarak yapılmalı ve risk altındaki hastalar 60-100 mg/gün salisilat ile profilaksiye alınmalıdır. Gebelikte hipertansiyon perinatal mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir. Teşhis edilir edilmez proteinüri ve/veya ödem görülmesini beklemeden derhal önlem alınmalıdır. Preeklampsi-eklampside ödem veya proteinüri tek başına anlamlı değildir. Hipertansiyonla birlikte proteinüri görülmesi preeklampside en önemli diagnostik kriterdir. Diyet ve yatak istirahati hafif eklampside önemli derecede yararlıdır. Diyet ve yatak istirahati ile kontrol edilemeyen vakalarda antihipertansif tedaviye geçilebilir. Şiddetli preeklampside bunlara ek olarak, MgSO4 tedavisi uygulanması, en etkili ve güvenilir tedavi yöntemidir. Alfa-metil dopa antihipertansif olarak güvenilir bulunmuş, anne ve fetusa ait herhangi bir lumsuz etkisi gözlenmemiştir. Tedavide sıvı retansiyonu, sedasyon ve postural hipotansiyon yönünden dikkatli olunmalıdır. Anne ve bebek üzerine güvenilirliği saptanmöış tek ilaçtır. Preeklampsi ve eklampsi yüksek perinatal mortalite ve morbiditeye neden olduğundan, bu gebeler yüksek riskli kabul edilerek, dikkatli ve düzenli bir biçimde yoğun olarak izlenmelidir. Fetus dışı ortamda yaşayacak hale gelir gelmez hasta doğurtulmalıdır. Hastalığın önlenebilmesi için gebelerin bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve gereğinde profilaktik tedavi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Preeclampsiaandeclampsia is a commonly seen and preventable disease of lower socioeconomic status. In such a population, there is inadequate followup duringpregnancy.This disease is multisystemic with unknown origin, early diagnosis and regular antenatal evaluation and appropriate treatment, determination of risk factors are very important for prevention and conservation of the child. Therollover test must be implemented after 24th and 26th weeks routinely and the patients under risk must got to be in a prophylaxis of salicylate of 60 to 100mg daily. Hypertension in pregnancy is an important cause of perinatal mortality and morbiditiy. At the time of diagnosis, precaution must be taken without waiting the presence of proteinuria and/or oedema.Oedema or proteinuria is not significant solely.Proteinuria with the hypertension is the most diagnostic criteria in preeclampsia. Diet and bed rest is very effective in mild preeclampsia. Among patients uncontrolled with diet and bed rest, antihypertensive treatment could be choosen Inaddition, MgSO4 treatment is most efficient and reliable treatment in severe preeclampsia. Alpha methyldopa is reliable as an antihypertensive drug having no negative effects on mother and fetus. Fluid retention, sedation and postural hypotension must be carefully cared during treatment. The solely drug reliable for mother and baby is alpha-methyldopa. Because preeclampsia and eclampsia have higher prenatal mortality and morbidity, these pregnants with high risk must be monitored carefully and intensively. When the fetus reaches a state in which she/he survives delivery must be performed. For the prevention of the diasease,giving information and education of the pregnants and starting prophylactic therapy immediately is important.