Opere erken ve lokal ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde prognozu etkileyen fakctörler
Factors affecting survival in operated early- and local advanced-stage (IA-IIIA) non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 420834
  2. Yazar: MAHŞUK TAYLAN
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA ARMAĞAN HAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş:Bu çalışmada erken ve lokal ileri evre (IA, IB, IIA, IIB, IIIA) küçük hücreli dışı akciğer kanserli(KHDAK) olgularda prognostik faktörlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Ocak 1999-Aralık 2005 tarihleri arasında hastanemizde tanısı konulmuş evre IA-IIIA KHDAK 241 opere olgu retrospektif olarak incelendi. Olguların tedavi öncesi demografik, klinik ve laboratuar verilerinin sağ kalım üzerine etkileri araştırıldı. Bulgular: Olguların 226'sı (%93.8) erkek ve 15'i (% 6.2) kadın olup ortalama yaşı 56.36±0,24 ve 'Kaplan Meier' analizinde ortalama yaşam süresi 48,2±2,3 ay idi. Performans statusunun (ECOG) sıfır olması, altmış beş yaştan genç olmak, evre 3A olgularda N2 olmaması, postoperatif sigara içmeme, plevra tutulumunun olmaması ve erken evre uzun süreli yaşam süresi ile ilişkili önemli faktörler olarak bulunmasına karşın (sırasıyla p= 0.001, 0.027, 0.0001, 0.047, 0.018, 0.01), anemi, lökösitoz, T evresi, cinsiyet, histolojik alt grup, komorbit hastalık varlığı ve evre IIIA dışı olgularda göğüs duvarı tutulumunun sağ-kalım üzerine etkisi yoktu. Sonuç olarak, sıfır ECOG skoru, erken evre, plevra invazyonun olmaması, postoperatif sigara kullanımının olmaması, evre IIIA'da N2 tutulumunun olmaması veya N2 sayısının az olması, erken ve lokal ileri akciğer kanserli olgularda uzun yaşam süresi ile birliktelik gösteren önemli faktörlerdir. Evre IIIA olgularda N2 varlığı kısa yaşam süresi ile birliktelik gösterir.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of present study is to determine the prognostic factors of early and local advanced stage NSCLC patients. Material and Methods:A total of 241 patients who were dignosed as stage IA-IIIA non-small cell lung (NSCLC) cancer between January 1999 and December 2005 were analysed retrospectively. Effects of demographic, clinical and laboratory data before treatment on survival was investigated. Results: Of the patients, 226 (93.8%) were male and 15 (6.2%) were female with mean age of 56.36±0,24 years. Mean life span was found to be 48,2±2,3 months with Kaplan Meier analysis. Although the facts that performance score to be zero (ECOG), being younger than 65 years, not having N2 node at 3A cases, non smoker after resection,non have pleural invasion and early stage were found to be important factors related to life span(p= 0.001, 0.027, 0.0001, 0.047, 0.018, 0.01), there was no relation between survival and anemia, leucocytosis, T stage, gender, histological subgroup, presence of comormid conditions , chest wall involvement at stage 3A In conclusion, zero (ECOG) score, early stage, negative pleural invasion, postoperative non-smoking, negative N2 or low number of positive N2 at stage IIIA is an important factor related to long life span in the early and local advenced stage lung cancer. N2 positive stage IIIA cases were associated with shorter survival.