Primer hipertansiyonlu hastalarda sol ventrikül hipertrofisinin değerlendirilmesinde kullanılan standart ekg kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of standard ecg criteria used for evaluation of left ventricle hypertrophy in patients with primary hypertension
- Tez No: 420861
- Danışmanlar: UZMAN METİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sol ventrikül hipertrofisi kalp hastalıklarının tanı, tedavi ve prognozu açısından çok önemli, patolojik bir bulgudur. Sol ventrikül hipertrofisi tanısında yardımcı olan non-invaziv yöntemlerden en sık kullanılan elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO) ve teleradyografidir. Bu çalışmanın amacı EKO ile sol ventrikül kitlesi büyüklüğü referans alınarak, esansiyel hipertansiyonlu hastalardaki sol ventrikül hipertrofisinin standart EKG kriterlerini karşılaştırmak ve geliştirmektir. Çalışmaya 18 yaş üstü , primer hipertansiyonu olan 37'si kadın, 26'sı erkek toplam 63 hasta alınmıştır. Tüm hastalara standart 12 derivasyonlu EKG ve iki boyutlu M-mode rehberliğinde Ekokardiyografi yapıldı. Elde ettiğimiz sonuçlardan modifiye Cornell voltaj kriteri en yüksek sensitiviteye iyi bir spesifite değeriyle beraber sahipti. (Sensitivite erkeklerde, kadınlarda ve toplamda; %35, spesifite kadınlarda; %94, erkeklerde; %91, toplamda; %93). Modifiye Cornell'in sol ventrikül hipertrofisini göstermedeki doğruluk değeri ise kadınlarda %62, erkeklerde %61, toplamda ise %62 olarak bulundu. Elde ettiğimiz sonuçlardan hesapladığımız voltaj kriterlerinin sensitivitesinin düşük ve tanı koymada yetersiz olduklarını saptadık.EKG kriterleri sol ventrikül hipertrofisi için belirlenen skorları karşılıyorsa bu bu hastada yüksek olasılıkla sol ventrikül hipertrofisi vardır diyebiliriz. Ciddi kalp hastalığı olanlarda EKG'nin duyarlılığı daha yüksektir. Sonuçlar sol ventrikül kitlesi arttıkça EKG'nin de tanı koyma yüzdesinin arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Left ventricle hypertrophy is a significant pathological finding in terms of diagnosis, treatment and prognosis of heart diseases. Electrocardiography(ECG), echocardiography(ECHO), teleradiography are the major non-invasive methods which are used for left ventricle hypertrophy diagnosis. The aim of this study is to compare and to develop the standard ECG criteria of left ventricle hypertrophy in patients with essential hypertension, by referring left ventricle size measured by echocardiography. In this study, patients over 18 years with primary hypertension were included. Among 63 patients, 37 of them were female and 26 of them were male. Standard 12 lead ECG and M-mode echocardiography were used as method. At the end of the study, the highest sensitivity and specificity was detected for Modified Cornell Voltage Criteria for LVH(total sensitivity in males and females 35%, specificity for females 94%, males 915, total specificity 93%). Truth value of Modified Cornell Voltage Criteria to demonstrate left ventricle hypertrophy was 62% in females, 61% in males and 62% in total. In conclusion, we found out that sensitivity of the voltage criteria that are used in practice were low, and that these criteria were inadequate for diagnosis. It can be stated that left ventricle hypertrophy is quite likely present if ECG criteria meet for left ventricle hypertrophy . Sensitivity of ECG is higher in patients with severe heart disease. Results of this study indicate that diagnosis of LVH according to ECG criteria is higher in patients with larger left ventricle size.