Non-alkolik steatohepatitte pentoksifilin tedavisinin etkinliği
Non-alkoli̇k steatohepati̇tte pentoksi̇fi̇li̇n tedavi̇si̇ni̇n etki̇nli̇ği̇
- Tez No: 420872
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ YENİCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Asemptomatik aminotransferaz yüksekliği olan hastaların %90'nında altta yatan neden non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı(NAYKH)dır. NAYKH tüm dünyada artan bir seyirde görülmektedir. Benign steatozdan siroza kadar geniş bir spektruma sahiptir. Steatohepatitin patogenezinde insülin direnci anahtar role sahiptir. Nonalkolik steatohepatitli(NASH) hastaların hemen hepsinde insülin direnci vardır. Serum TNF-α düzeyleri obezite ve hiperinsülinemi ile direkt ilişkilidir. TNF-α stellat hücre aktivasyonunda, mitokondrial matriks-gen ekspresyonlarında, matriksin yeniden modellenmesinde görev alır. Biz de çalışmamızda NASH patogenezinde çok önemli rolü olan TNF-α'yı inhibe eden pentoksifilinin NASH'lı hastalardaki etkinliğini araştırmayı amaçladık. 18 NASH tanılı hastaya 3x400 mg pentoksifilin 1 yıl süre verildi. Hastaların 0,3,6,9,12, aylarda transaminaz düzeyleri, tedavi öncesi ve sonrası ALP, GGT, albümin, total kolesterol, trigliserit, glukoz düzeyleri ve karaciğer biyopsileri karşılaştırıldı. ALP, total kolesterol, trigliserit, glukoz ve albümin düzeylerinde anlamlı bir değişiklik tespit edilmedi. GGT düzeyleri ise başlangıç seviyelerine göre anlamlı düzeyde azalma gösterdi. Başlangıç, 3. ay, 6. ay, 9. ay, 12. ay AST ve ALT ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı değişiklik gözlenmiştir. Hastaların %67'sinde ALT normalizasyonu sağlandı. Karaciğer biyopsi sonuçları karşılaştırıldığında ise anlamlı bir değişiklik tespit edilmedi. Sonuçta NASH tanılı hastalarda pentoksifilin ile biyokimyasal iyileşme saptandı ancak histolojik iyileşme tespit edilmedi. Optimum tedavi sağlayan bir preperat saptanana kadar pentoksifilin NASH tedavisinde gözönünde bulundurulabilecek bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
About 90% of the asymptomatic patients with raised aminotransferase levels, the underlying cause is non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). NAFLD shows an increasing trend throughout the world and has a wide spectrum which varies from benign steatosis to cirrhosis. Insulin resistance plays a key role in steatohepatitis pathogenesis and about all non-alcoholic steatohepatitis patients (NASH) have insulin resistance. Serum TNF- α levels have a direct connection with obesity and hyperinsulinemia. TNF- α plays a role in stellate cell activation, mitochondrial matrix-gen expressions and remodeling of matrix. In our study, our main objective was to assess the efficacy of TNF-α inhibitor pentoxifylline in NASH patients; as TNF- α is known to play a crucial role in NASH pathogenesis. 18 patients with NASH diagnosis were prescribed 3x400 mg pentoxifylline for a year. Transaminase levels on 0, 3rd, 6th, 9th and 12th months of treatment., pre- and post-treatment ALP, GGT, albumin, total cholesterol, triglycerides, glucose levels and liver biopsy results were compared. No significant change was detected in ALP, total cholesterol, triglyceride, glucose and albumin levels. On the other hand, GGT levels showed a significant decrease compared to the beginning of treatment. Likewise, initial, 3rd, 6th, 9th and 12th month mean AST and ALT levels showed significant differences with the treatment. ALT normalization was obtained in about 67% of the patients. Liver biopsy results showed no significant difference when compared. In conclusion, pentoxifylline treatment in NASH patients improved biochemical markers; yet histological improvement was not detected. Until an agent that promises optimum treatment results is announced, pentoxifylline is a viable choice in NASH treatment.