Diyabetik ayaklı hastalarda staphyloccus aureus burun taşıyıcılığı insidansının saptanması ve ilişkili risk faktörlerinin araştırılması
Detection of the incidence of staphyloccus aureus nasal carri̇age and related risk factors i̇n di̇abeti̇c foot pati̇ents
  1. Tez No: 420871
  2. Yazar: İLHAN KURULTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DURANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Mart- Eylül 2006 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Hastalar, dahiliye, endokrinoloji, ortopedi, plastik ve rekonstrüktif cerrahisi poliklinikleri ve servislerinde takip edilen hastalar içerisinden, seçilerek çalışmaya dahil edildi. Çalışma için toplam 3 grup oluşturuldu. Her grupta 40 hasta olmak üzere toplam 120 hasta çalışmaya alındı. Grup I (kontrol grubu), diyabeti olmayan ve değişik nedenlerle hastane polikliniklerine başvuran hastalardan; Grup II (kontrol grubu), diabetes mellitus tanısı olan ancak diyabetik ayak yarası olmayan hastalardan; Grup III (vaka grubu), diabetes mellitus tanısı olan ve diyabetik ayak yarası gelişmiş hastalardan oluşturuldu. Grup III hastalarda diyabetik ayak yaraları, Wagner evreleme sistemine göre değerlendirilerek kategorize edildi. Tüm hastalardan nasal sürüntü örnekleri ve ek olarak Grup III'ü oluşturan hastalardan yara yeri kültürü için örnekler alındı. Yapılan değerlendirmede, Grup I'de yaş ve cinsiyetin, Grup II'de yaş ve cinsiyete ek olarak diyabetin süresi, insülin ya da OAD kullanımı, HbA1c, açlık/tokluk kan glukoz düzeyleri gibi faktörlerin, S. aureus burun taşıyıcılığıyla ilişkisiz olduğu belirlendi. Grup III'de ise yukarıdaki faktörlere ek olarak, son 6 ay içerisinde antibiyotik kullanımı, son 1 yıl içerisinde hospitalizasyon/operasyon öyküsü ve lezyonların Wagner evresi gibi parametrelerin, burun taşıyıcılığını etkilemediği saptandı. Yine Grup III hastalarda yara yeri ve burunda üreyen mikroorganizmalar arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Gruplar arasında burunda S. aureus taşıyıcılığı açısından da anlamlı fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetic foot (DF) is present in 5-10% of all diabetic patients and it occurs in 15% of diabetics in anytime of their life. Infections are the major cause of increased mortality and morbidity in these patients. It has been reported that Staph. aureus is a pathogen in 50-84% of DF and meticilline resistant S.aureus (MRSA) is detected 29.8% of those. There are also some studies in literature that had showed the relationship between nasal carriage of S. aureus and infection and elimination of the nasal carriage may reduce the risk of infection. Although this knowledge, there are little data in literature about the interaction of between S. aureus nasal carriage and DF infection, the risk factors of nasal carriage and its incidence in diabetics. We aimed to detect of the incidence, risk factors and possible relationship between wound culture and S. aureus nasal carriage in diabetic patients who have DF with this study. Materyal and Metods: The study was designed as a prospective, cross-sectional, controlled study. Three groups were established. Group 1(n=40): nondiabetic patients, Group 2(n=40): diabetics patients without DF, Group 3: (n=40): diabetics patients with DF. Wagner staging system was used to classification of DF lesions. The incidence of S. aureus nasal carriage and effects of determined factors to nasal carriage were investigated in these three groups. The relationship between nasal carriage and wound culture was analyzed in the last group. Statistical analysis was made with SPSS 11.5 programme. Mann Whitney, Kruskal wallis and Khi2 tests were used to analyze the results.