Kolistin kullanılan kritik hastalarda nefrotoksisite oranları
Nephrotoxicity rates among critically ill patients receiving colistin
- Tez No: 420873
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA HAKAN ERBAY, UZMAN IŞIL KÖSE GÜLDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kolistin, çoklu ilaca dirençli gram negatif bakteriler (özellikle de A. baumanii) üzerine oldukça etkili polimiksin grubu bir antibiyotiktir. 1940'lı yıllarda sentezlenmiş, 1970'li yıllara kadar aktif olarak kullanıldıktan sonra nefrotoksisite, nörotoksisite gibi yan etkilerinden dolayı aminoglikozitlerin keşfi ile geri plana düşmüş ve kullanımı giderek azalmıştır. 2000'li yıllarda yeni antibiyotik sentezindeki kısıtlılık nedeni ile tekrar gündeme gelmiş ve tıp dünyasında yeniden popülarite kazanmıştır. Bu çalışmada yoğun bakıma yatırılan ve kolistin tedavisi başlanan hastalarda, böbrek yetmezliği gelişimi insidansını araştırmayı amaçladık. T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde 01/01/2013-01/04/2014 tarihleri arasındaki hasta kayıtları taranmış, kolistin kullanan toplam 71 hasta saptanmış ve dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Kronik böbrek yetmezliği tanısı ile rutin hemodiyaliz tedavisi uygulanan 10 hasta ve kolistin kullanım süresi exitus olmaları nedeniyle 72 saatten kısa olan 5 hasta çalışmadan çıkarıldı. Toplam 56 hasta değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışmaya dahil olan 56 hastanın 39 tanesinde nefrotoksisite gelişti. Hastaların %29'ü (n=16) RIFLE-R, %25'i (n=14) RIFLE-I, %16 (n=9) ise RIFLE-F grubunda idi. Çalışmamızda kolistin nefrotoksisite insidansının ileri yaş, hipalbuminemi ve hastalara verilen vasopressör desteği ile arttığı bulundu. Sonuç olarak; kolistin kullanılan hastalarda gelişen böbrek fonksiyon bozukluğu ilacın kesilmesi ve erken renal replasman tedavisi ile geriye döndürülebildiğinden özellikle risk faktörü bulunan hastalarda böbrek fonksiyonlarının yakından takibinin çok önemli ve gerekli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Colistin is a polymyxin antibiotic, which is highly effective against gram-negative bacteria (especially for against Acinetobacter baumanii). It was first synthesized in 1940s. It was widely used till 1970s. After discovery of aminoglycosides because of its adverse effect as nephrotoxicity and neurotoxicity it was merged into background and its use was diminished with time. Because of the scarcity of synthesizing new antibiotics in 2000s, it became a current issue again and its popularity increased. In this study we aimed to investigate the incidence of renal insufficiency in patients who were admitted to intensive care unit and whom colistin therapy was given. In Ministry of Health of Turkey Association of Public Hospitals North General Secretariat Tepecik Training and Research Hospital Anesthesiology and Reanimation Unit, patients data records between 01/01/2013 and 01/04/2014 were retrospectively evoluated and a total of 71 patients who used colistin for various reasons were identified and their folders were analyzed retrospectively. to 10 of 71 patients who had been treated routinely by hemodialysis with the diagnosis of chronic renal failure (CRF) and 5 of 71 patients who used colistin shorter than 72 hours were excluded from the study. A total of 56 patients were evaluated. A total 39 patients who were included in to the study developed nephrotoxicity. Of these patients 29% were in RIFLE-R (n=16), 25% in RIFLE-I(n=14) and 16% (n=9) in RIFLE-F group. In our study it was found that the incidence of colistin nephrotoxicity was increased with age, hypoalbuminemia and the use of positive inotropic agents. We concluded that renal function must be closely monitored in patients treated with colistin and if required renal replacement therapies should be done without delay.