Kataraktlı glokom olgularında uygulanan kombine fakoemülsifikasyon + trabekülektomi cerrahisi
Phacoemulcification combined with trabeculectomy in cases of glaucoma with cataract.
- Tez No: 420874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ELTUTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Glokom ve kataraktın birlikte bulunduğu olgularda kombine trabekülektomi ve küçük kesili katarakt cerrahisinin göz içi basıncı (GİB), görme keskinliği ve kullanılan ilaç sayıları üzerine olan etkilerini incelemek. Gereç ve Yöntem: SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'nde Haziran 2000- Haziran 2003 tarihleri arasında kombine fakoemülsifikasyon ve trabekülektomi uygulanan 42 hastanın 45 gözü retrospektif olarak incelendi. Hastaların 24'ü erkek, 18'i kadın, Yaş ortalaması 69.2 ± 4.8 yıl idi. Ortalama takip süresi 15.5 ± 6.6 ay idi. Olguların tümüne üst nasal kadrandan limbus tabanlı konjonktiva flebi ve 2 x 4 mmlik sklera flebi hazırlandıktan sonra üst temporal kadrandan saydam korneal tünel keşiden fakoemülsifikasyon uygulandı. Olgular operasyon sonrası 1. Gün, 1. Hafta, 1.ay ve daha sonraki klinik seyre göre takiplerde kontrol edildi. Takiplerde tashihli görme keskinlikleri, GİB'ları, ön ve arka segment muayeneleri ve görme alanı incelemeleri yapıldı. Bulgular: Tüm olgularda operasyon öncesi ortalama GİB 25.3 ± 8.7 mmHg iken, operasyon sonrası 15.6 ± 2.1 mmHg olarak bulundu. Görme keskinliği operayon öncesi ortalama 0.13±0.05 iken, operasyon sobrası 0.70±0.20 olarak bulundu. Kullanılan antiglokomatöz ilaç sayısı operasyon öncesi 2.22±0.68 iken operasyon sonrası 0.5±0.8'e gerilemiş idi. Postoperatif en sık görülen komplikasyonlar olarak ön kamarada fibrin oluşumu (% 20), hifema (%6), ön kamara darlığı (%8) ve arka kapsül kesifleşmesi (%24) gözlenmiştir. Sonuç: Glokom ve kataraktlı olguların cerrahi tedavisinde trabekülektomi ve fakoemülsifikasyon cerrahisi gerek erken görsel rehabilitasyon sağlanmasında gerekse GİB'nın düşürülmesinde etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of the small incision cataract surgery combined with trabeculectomy on the intraocular pressure (IOP), visual acuity and the number of medications in cases with glaucoma and cataract. Material and Method: 45 eyes of 43 patients who underwent phacoemulsification combined with trabeculectomy between 2000- 2003 at the ophthalmology department of SSK Istanbul Education Hospital were analyzed retrospectively. There were 24 male and 18 female, the mean age was 69,2±4.8 years. The mean follow up time was 15.5 ± 6.6 months. A limbus based conjunctival flap and 2 x 4 mm scleral flap in the superior nasal quadrant was performed followed with phacoemulsification with clear corneal incision in the superior temporal quadrant in all cases. Cases were controlled in 1day,1week, 1month and then for intervals according to the clinical course, postoperatively. Corrected visual acuity, IOPs, anterior and posterior segment examinations, and visual field tests were performed during controls. Results: Mean preoperative and postopeartive IOPs were 25.3 ± 8.7 mmHg and 15.6 ± 2.1 mmHg, respectively. The overal visual acuity increased significantly from a preoperative value 0.13±0.05 to 0.70±0.20. The number of antiglaucomatous medications was 2.22±0.68 in preoperatively, after operation was 0.5±0.8. Most common postoperative complications were fibrin formation (20 %), hyphema (6%), shallow anterior chamber (8%), and posterior capsule opacification (24%). Conclusion: Phacoemulcification combined with trabeculectomy resulted in excellent IOP control and early visual recovery.