Elektrofizyolojik çalışma ve ablasyon uygulanan supraventrikuler taşikardi tanılı hastalarda anjiografik olarak ciddi koroner arter hastalığı sıklığı
Frequency of significant coronary artery disease in patients with supraventricular tachycardia undergoing electrophysiologic study and ablation
  1. Tez No: 420877
  2. Yazar: KAZIM BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Paroksismal supraventriküler tasikardisi olan hastalarda tasikardi atakları sırasında angina benzeri yakınmalar ve elektrokardiyografide (EKG) ST segment değisikliklerine sıklıkla karsılasılmaktadır. Kliniğimizde supraventriküler tasikardiye (SVT) yönelik elektrofizyolojik çalısma (EPS) ve ablasyon öncesi koroner anjiografi uygulanan hastalarımızda koroner arter hastalığı (KAH) sıklığı ve KAH'nın anginal yakınma ve kardiyak risk faktörleri ile iliskisi değerlendirildi. YÖNTEM ve GEREÇLER: 2000-2009 yılları arasında kliniğimizde SVT nedeniyle EPS ve ablasyon uygulanmıs hastaların, epikriz bilgilerine ulasılabilen 430 hastanın KAG uygulanmıs 339'u (117 erkek, 222 kadın) değerlendirilmeye alındı. Koroner anjiografide herhangi bir major koroner arterde > %50 darlık varlığı ciddi KAH olarak değerlendirildi. BULGULAR: 339 hastanın 21'inde (%6.2) ciddi KAH tespit edildi. Koroner arter hastalığı bulunan hastalar daha yaslıydılar.(64±12 ve 53±10 yıl, p< 0.001).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In patients with paroxysmal supraventricular tachycardia angina like symptoms and ST segment changes are frequently encountered on electrocardiogram (ECG) during episodes of tachycardia. Frequency of significant coronary artery disease (CAD) in patients with supraventricular tachycardia (SVT) undergoing electrophysiologic study (EPS) and ablation was evaluated in our clinic. METHODS: Between 2000-2009, among 430 patients who had undergone EPS and ablation due to SVT in our clinic, 339 patients (117 male, 222 female) were included to the study. Significant coronary artery disease was defined as more than 50% stenosis in any major coronary artery disease. RESULTS: Significant CAD was identified in 21 of 339 (6.2%) patients. Patients with CAD were significantly older (64±12 vs 53±10 years, p< 0.001).