Yenidoğan supraventriküler taşikardilerinin izlemi ve transösofageal elektrofizyolojik çalışma uygulaması sonuçlarının geriye dönük değerlendirilmesi
Neonatal supraventricular tachycardia (SVT) and retrospective assessment of transesophageal electrophysiologic study (TEEPS) outcomes
- Tez No: 462471
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK KARAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Yenidoğan Yoğun Bakım servisinde 1994 yılından beri aritmi tanısıyla yatışı yapılan hastalar, bu hastalarda aritmi tipinin belirlenmesi, fetal aritmi varlığı, supraventriküler aritmi tanısı alan 56 bebekde aritmiye yönelik yatış ve taburculuk sırasında verilen tedavi, gerek tanıya, gerekse de takipte ilaç tedavisinin kesilme kararının verilmesinde güvenilir yöntem olan transösofageal elektrofızyolojik çalışma sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Arşiv taraması sonrası yenidoğan döneminde aritmi nedeniyle izlenen 94 vaka görüldü, bu vakalardan 14'de sadece fetal aritmi tanısı olması nedeniyle gözlem amaçlı takip edildiği ve izlemde aritmi görülmemesi üzere, 20 hastada diğer tip aritmi tanısı olması, 4 hastanın ise verilerine ulaşılamadığından çalışma dışı bırakılarak, 56 supraventriküler aritmi tanılı vaka çalışma kapsamına alındı. Çalışmamızda erkek: kız oranı 2,1:1 idi. Ortalama izlem süresi 7,1±4,7yıl ( 2 ay- 22 yıl). Aritmi nedeniyle yenidoğan dönemde kaybedilen 1 hasta olmuştu. Yenidoğan suraventriküler taşikardi nedeniyle izlenen 30 hastaya TEEPS işlemi uygulanmış, bu hastalardan 13'üne yenidoğan döneminde, 1 hastaya ise 6 yaşında olmak üzere tanı veya tedavi amaçlı, 16 hastaya ise takipte ilaç kesilme planı ile yapılmıştır. İşlemlere bağlı komplikasyon görülmemiştir. TEEPS işlemi ile taşikardi uyarılamayan 15 hastada, başarılı ablasyon uygulanan 4 hastada ve Holter EKG takiplerine göre 5 hastada tedavi kesilmiştir. Hastalar almakta oldukları tedavi yoğunluğuna göre sınıflandırıldığında ilaçsız, tekli ilaç ve ikili ilaç tedavi ile taşikardisi kontrol altına alınan 24 hasta Grup 1, ikili ilaç ile taşikardisi kontrol altına alınamayan, üçlü ve dörtlü tedavi alan 25 hasta ise Grup 2 olarak ele alınmıştır. Kombine tedavi verilen ikinci grup dirençli SVT olarak değerlendirilmiştir. Bu gruplarda hastalar cinsiyet, doğum zamanı, fetal tanı, taşikardi ilişkili kardiyomiyopati, konjenital kalp hastalığı varlığı ve amiodaron kullanımına göre karlılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate 56 infants who are hospitalised in Neonatal Intensive Care Unit and diagnosed with neonatal arrhythmia between 1994 and 2016. Types of arrhythmia, presence of fetal arrhythmia, pharmaceutical therapy at discharge and TEEPS outcomes are evaluated retrospectively. 94 patiens were detected who were diagnosed with arrhythmia, 14 of whom were hospitalised for fetal arrhythmia but did not develop any arrhythmia after birth. The 20 patients diagnosed with arrhythmia other than supraventricular tachycardia and the 4 patiens whose information could not be obtained were exluded and the remaining 56 patients were included in the study. Male-to-female ratio was 2.1:1. Median follow-up time was 7,1±4,7 years ( 2 months- 22 years). One patient died during the neonatal period due to arrhthmia. TEEPS was performed on 30 patients who were followed up with neonatal SVT. 13 of them were at the neonatal period and one procedure was at 6 year of age; totally 14 procedures performed with diagnostic and therapeutic purpose. The remaining 16 procedures were performed to stop pharmaceutical therapy. There were no observed complications. Pharmaceutical therapy was stopped in 15 patients whose tachyicardia was not stimulated with TEEPS, in 4 successfully ablated patients and in 5 patients according to Holter EKG follow-ups. The patients were evaluated into two groupsmaccording with therapeutic intensity. Group 1 consisted of 24 patients who were followed with one, tachycardia controlled by dual medication or without any medication. Group 2 consisted of 25 patients who were on combination drug therapy, this group was evaluated as resistant SVT. The two groups were compared according to sex, gestational age, fetal diagnosis, tachycardia-related cardiomyopathy, presence of congenital heart disease and usage of amiodaron therapy.