inflamatuvar barsak hastalıklarında tromboza eğilim
tendency of thrombosis in inflammatory bowel disease
- Tez No: 420879
- Danışmanlar: UZMAN BAHRİYE PAYZİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İBH'lannın seyrinde çeşitli komplikasyonlar oluşmaktadır. Bu hastalıkların seyrinde önemli bir morbidite ve mortalite nedeni de gelişen tromboembolik komplikasyonlardır. Antitrombin lll, protein C, protein S eksikliği ve fonksiyonel anormallikleri iyi bilinen trombotik hastalık nedenlerindendir. Bunlar ailesel trombotik hastalığın %14- 24'ünden sorumludurlar. Ancak sporadik venöz tromboz vakalarının %8'inden azında saptanmış lar. öte yandan, günümüzde herediter trombofilinin en sık nedeni APCR' dir ( %2-5 ). Yapılan çalışmalann çoğunda, inflamatuvar parametreler olan CRP, sedimanıasyon hızı, trombosit sayısı ve fibrinojen düzeylerinde hastalık aktivitesi ile birlikte bir artış saptanmıştır. Ayrıca özellikle aktif İBH olan olguların kontrol olgularına göre vWF düzeyleri yüksek bulunmuştur. Bu da vWF düzeyinin, endotelyal hücre hasarını yansıttığı görüşünü desteklemektedir. Bu çalışmada amaç, sağlıklı kontrol ve İBH'lı olgularda trombofilik anormalliklerin sıklığını ve inflamatuvar parametreleri değerlendirmekti. İBH'lı 50 hasta ve 37 sağlıklı kontrol incelendi. Hastalar ve kontroller arasında trombosit sayısı, PZ, APTZ açısından anlamlı istatistiksel fark bulunmadı. Fibrinojen düzeyi İBH tanısı almış hastalarda sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Elli hastanın 8'inde {%16) ve kontrollerin 7'sinde (%18, 9) plazma test yöntemi ile APCR saptandı. Hasta ve kontroller arasında ortalama APC oranı ve APCR gösteren hasta yüzdesi karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark yoktu. ATili, PC, PS doğal antikoagulanlarının plazma düzeyleri karşılaştırıldığında hasta ve kontroller arasında anlamlı fark saptanmadı. Hastalar ve kontroller karşılaştırıldığında plazma FVIIT ve vWF düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı fark göstermedi. Aktif dönemdeki hastalar ile kontroller karşılaştırıldığında; ortalama APTZ düzeyi aktif dönemdeki hastalarda kontrol grubuna gore anlamlı olarak düşük bulunurken, ortalama fibrinojen düzeyi, ortalama vWF düzeyi, ortalama APC oranı aktif dönemdeki hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Aktif dönemdeki hastalar ile remisyondaki hastalar karşılaştırıldığında; ortalama trombosit sayısı, ortalama fibrinojen düzeyi, ortalama vWF düzeyi, ortalama PS düzeyi ve ortalama CRP düzeyi aktif dönemdeki hastalarda remisyonda olanlara gore anlamlı olarak yüksek bulundu. APCR saptanan hastalar karşılaştırıldığında, aktif dönemde olanlar ile remisyondakiler arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. APC oranları karşılaştınldığında ak-rif done m hastaları ve kontroller arasınğaki fark istatistiksel olarak anlamlı iken, APCR mevcut ak-rif hasta ve kontroller arasındaki fark istatistiksel anlamlı bulunmadı. Diğer parametreler dikkate alındığında karşılaştırılan guruplar arasında anlamlı istatistiksel fark Yok.-ru. Sonuç olarak öykıllerinde tromboembolisi bulunmayan İBH'lı olgularımızda, protein C, protein S, antitrombin III eksikliği ve APCR saptanmadı. Çalışmamızdaki Protein S'nin aktif hasta grubunda yüksek oluşu ve aktif hasta ve kontroller arasındaki APCR farkının istatistiksel olarak anlamsız oluşu İBH'lı olgularda tromboza eğilimi desteklemez görünmektedir. İnflamatuvar parametreler olan CRP, trombosit sayısı ve fibrinojen düzeyi aktif hastalığı olan grupta istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Sedimantasyon hızı yüksekliğinin aktif hastalığı olan grupta, remisyondaki hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farkı yoktu. Ancak trombotik komplikasyonu olan İBH olgularında artmış tromboz riski ile trombofilik anormallikler ve inflamatuvar parametreler arasındaki ilişkiyi saptamak için daha geniş sayıdaki hasta grupları ile yapılacak çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Background/aims: Thromboembolic events are a rare but significant complication of inflammatory bowel disease. The aim of this study was to investigate the level of natural coagulation inhibitors and activated protein C resistance in Turkish patients with inflammatory bowel disease. Methods: Fifty patients (29 male, 21 female) without venous thrombosis history and 37 healthy controls were included in the study. Erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, thrombocyte count, prothrombin time, activated partial thromboplastin time, fibrinogen concentration, von Willebrand factor antigen, factor VIII activity, activated protein C resistance, functional levels of antithrombin III, protein C and protein S were measured. Patients and controls with activated protein C resistance were further studied using a polymerase chain reaction assay for factor V Leiden mutation. Results: There was no significant difference between patients and the controls in terms of antithrombin III, protein C, protein S, factor (F) VIII and Willebrand factor levels. The mean thrombocyte counts, fibrinogen levels, and Willebrand factor levels were found to be significantly higher in patients who were in the active period of the disease than in controls and patients in remission. No significant difference was observed in those showing activated protein C resistance and factor V Leiden mutation between patients and controls. Conclusions: The presence of inherited thrombophilic defects, in particular activated protein C resistance and natural coagulation inhibitor deficiency, is uncommon in Turkish patients with inflammatory bowel disease in both active and remission periods. As a result, a controlled study in inflammatory bowel disease patients with thrombosis history is recommended.