Behçet hastalığında inflamatuar bir marker olarak ortalama trombosit hacminin rolü
The role of mean platelet volume as an inflammatory marker in behcet's disease
  1. Tez No: 326511
  2. Yazar: MÜGE ÜZERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde üzerinde oldukça durulan bir laboratuar parametresi olan ortalama trombosit hacmi (OTH)'nin kardiyovasküler risk faktörlerine eşlik ettiği, akut koroner sendromlarda prognostik değer taşıdığı ve iskemik serebrovasküler olaylarda hastalık ciddiyetine paralel olarak artış gösterdiği bildirilmiştir. Ayrıca Romatoid artrit, ankilozan spondilit, inflamatuar barsak hastalıkları, Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) gibi inflamatuar hastalıklarda hastalık aktivitesi ile OTH'nin ilişkilendirilmiş olması; kolay elde edilebilir olan bu laboratuvar bulgusunun Behçet hastalığında, hastalık aktivitesinde öngörü değeri olup olmadığı sorusunu gündeme getirmiştir. Daha önce iki araştırmada, Behçet hastalığında OTH ile hastalık aktivitesi ilişkisi değerlendirilmiş ve hastalık aktivitesi ile OTH arasında ilişki saptanmamıştır. Ancak bu çalışmalarda hasta sayısının azlığı, kısıtlılıklarından biridir.Bu araştırmada daha fazla sayıda hasta ile; Behçet hastalığı klinik aktivitesi ile OTH arasındaki ilişki değerlendirildi. Araştırmaya 200 hasta dahil edildi. Hastalar değerlendirildikleri sıradaki klinik ve fizik muayene bulguları ile aktif ve inaktif hastalık olarak 2 gruba ayrıldı. Hastalardan alınan tam kan örneğindeki OTH parametresi değerlendirildi.Araştırmanın sonucunda OTH değeri, aktif hasta grubunda, inaktif hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Ayrıca inaktif hasta grubunda tromboz öyküsü olan hastalarda, olmayanlara göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak daha yüksek saptandı.Sonuç olarak; çeşitli hastalıklarda rolü araştırılan OTH değeri, vasküler komplikasyonlarla seyreden Behçet hastalığında yaptığımız bu araştırmada; hem hastalık aktivitesi, hem de inaktif dönemde tromboz riski ile ilişkili olarak yüksek saptanmıştır. Daha fazla sayıda hasta içeren örneklem ile prospektif araştırmalar yapılması ve OTH düzenlenmesinde rol oynayan faktörler üzerinde durulması, hastalık aktivitesinin erken saptanması, gerekli önlemlerin alınması ve tedavinin yönlendirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
MPV is emphasized on nowadays, which is a laboratory parameter derived from platelet indices is associated with cardiovascular risk factors, has prognostic value in acute coronary syndromes and have been reported to have increased in parallel with the severity of the disease in ischemic cerebrovascular events. In addition, since disease activity in inflammatory diseases such as rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis, inflammatory bowel disease and familial Mediterranean fever (FMF) have been associated with MPV, which can be obtained easily, this laboratory finding in Behçet's disease, has raised the question of whether it has predictive value in disease activity. In two previous researches, the relationship between disease activity in Behçet's disease with MPV has been evaluated and no correlation has been found. However, the small number of patients in these studies was one of the limitations.In this study, the relationship between Behçet's disease and MPV were assessed for clinical activity with a greater number of patients. 200 patients were included in the study. Patients were divided into 2 groups of active and inactive disease, according to clinical and physical examination findings. Patients? MPV parameters.were evaluated in the whole blood sample.As a result of the study, the median MPV in the active patient group was significantly higher than in inactive patient group. In addition, in the inactive patient group, median MPV was significantly higher in patients with a history of thrombosis compared to those who do not have a thrombosis history.In conclusion, the role of MPV values have been investigated in various diseases; we investigated the role of MPV in Behçet?s disease which has vascular complications, we found that MPV was significantly associated with disease activity, as well as greater risk of thrombosis in the inactive disease period.Prospective studies with a greater number of patients and to focus on the factors that play a role in the regulation of MPV is needed for the early detection of disease activity and to take the necessary precautions and to direct treatment.