İnflamatuvar barsak hastalıklarında doğal antikoagülanlar ve fibrinolitik sistem
Natural anticoagulants and fibrinolitic system in inflammatory bowel disease
- Tez No: 557231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET İnflamatuvar barsak hastalıkları aktivasyon ve remisyon ile giden ve etiyolojisi bilinmeyen kronik intestinal hastalıklardır. Tromboembolizm İBH' nın seyrinde görülen ekstraintestinal bir komplikasyon olup önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. İBH' da hem arteriyel hem de venöz sistemde tromboz görülebilir. Bu çalışmada Crohn hastalığı ve Ülseratif kolit hastalarında hastalık aktivitesi ile doğal antikoagülan ve fibrinolitik sistem arasındaki ilişkinin varlığını araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza hastanemiz İnflamatuvar Barsak Hastalığı Polikliniği'nde takip edilen 74 ÜK, 22 CH olmak üzere toplam 96 hasta ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. İBH ve kontrol grubunda PC, PS, AT III , PAI düzeyleri ve APCR karşılaştırıldı. Her üç doğal antikoagülan düzeyide İBH grubunda kontrol grubuna göre belirgin olarak daha düşük bulundu. CH ve ÜK hastaları ayrı olarak ele alındığında her iki grupta benzer şekilde doğal antikoagülan düzeyleri kontrol grubuna göre düşük olarak saptandı. Ancak hastalığın klinik aktivitesine göre değerlendirildiğinde, doğal antikoagülan düzeyleri, CH ve ÜK grubunda hastalık remisyondayken kontrol grubuna benzerken hastalığın aktif döneminde belirgin olarak düşük saptandı. Çalışmamızda APCR sıklığı kontrol grubunda ve IBH' da benzer sıklıkta bulunmuştur. Fibrinolizis inhibitörü olan PAI-1 düzeyi İBH grubunda hem CH hem ÜK hastalarında kontrol grubuna göre belirgin olarak yüksek saptanmıştır. PAI-1 düzeyi hastalığın remisyon döneminde de yüksek olarak bulunmuştur, ancak hastalığın aktif döneminde PAI-1 düzeyi daha da yükselmektedir.Artmış fibrinolizisin İBH' larında görülen protrombotik durumdan sorumlu olabileceğini düşünmekteyiz. Sonuç olarak; İBH' da artmış tromboz riski multifaktöriyeldir. IBH ' da hem azalmış olan doğal antikoagulan protein düzeyleri hem de artmış fibrinolizis tromboembolizme zemin hazırlayabilir. İBH'da hastalığın aktivitesinin kontrol altına alınması ile bozulmuş olan koagülasyon ve fibrinolizis sistemi geri döndürülerek tromboza eğilimin azaltılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The etiology of inflammatory bowel diseases are still unknown which are chronic intestinal diseases characterized by remissions and activation periods. Thromboembolism is an extraintestinal complication of IBD that is one of the most important cause of mortality and morbidity. Both arterial and venous thrombosis can be seen in patients with IBD. The aim of this study is to investigate the association between disease activity and level of natural anticoagulan and fibrinolytic system in patients with IBD. 96 patients with IBD consisting of 74 UC and 22 CD, who were followed up at Turkiye Yuksek Ihtisas Hospital and 20 healthy controls enrolled into the study. We studied PC, PS, ATIII, PAI-1, APCR in patients with IBD and control group. It was found that level of all natural anticoagulant proeteins was significantly lower in patients with IBD than in healthy controls. Levels of natural anticoagulan proteins were similar in control group and patients with UC and CD who were in remission but significantly lower in patients who had active disease than in control group. Frequency of APCR was similar in patients with IBD and healthy control. An inhibitor of fibrinolysis, PAI-1 level was decreased in patients with both UC and CD especially who had active disease compared to healthy control. We thought that increase in fibrinolysis could be responsable for increased tendency of thromboembolism in patients with IBD. In conclusion , increased risk of thrombosis in patients with IBD is multifactorial in etiology. Not only decreased level of natural anticoagulan protein levels but also increase in fibrinolysis may increase risk of thrombosis in patients with IBD. We thought that reversal of disturbances of natural anticoagulant and fibrinolytic system by controlling disaese activity can be decreased the risk of thrombosis in patients with IBD.