İleri yaş doğuştan kalça çıkığı tedavisinde prognozu etkileyen faktörler
Prognosic factors that effect treatment in delayed age congenital hip dislocation
  1. Tez No: 420894
  2. Yazar: HAKAN ŞEŞEN
  3. Danışmanlar: DR. KASIM KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu retrospektif çalışmada, doğuştan kalça çıkığı tanısıyla 1998-2004 yılları arasında, yaşları 3 ile 14 arasında değişen 22 hastanın (19 kız, 3 erkek), 29 kalçası değerlendirildi. Altı hastada sağ, dokuz hastada sol ve yedi hastada her iki taraflı çıkık mevcuttu. Ameliyat öncesi dönemde ortalama asetabular indeks 53 derece (35- 65 dereceler arası) iken, en son takiplerdeki ortalama değer 30 derece (15-50 dereceler arası) olarak bulundu. Tönnis kriterlerine göre yirmi yedi kalça tip 4, iki kalça tip 3 sınıfına girmekteydi. Takiplerdeki radyografik değerlendirmeler sonrasında 19 hastada (%66) yeterli redüksiyon elde edildi ve bu grupta osteonekroz görülmedi. Bu çalışmanın sonuçları, ileri yaş doğuştan kalça çıkığı tedavisinde yaş faktörünün önemini göstermektedir. Yedi yaşın altındaki hastalarda başarılı sonuçlar alınmakla birlikte, yedi yaş yukarısındaki hastalarda problemler oluşmaya başlamaktadır. Ancak yedi yaşın yukarısındaki hastalarda da erken redüksiyon elde edilirse prognoz daha iyi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This retrospective study involved 29 hips of 22 children (19 girls) with an age range of 3-14 years who were treated for congenital dislocation of hip (CDH) between 1998-2004. Six patients had right, 9 patients had left, and 7 patients had bilateral CDH. While the preoperative mean acetabular index was 53 degrees (range, 35-65), at the last follow-up, it was decreased to a mean of 30 degrees (range, 15-50). Twenty-seven hips were Type 4, and 2 hips were Type 3 according to Tönnis criteria. Satisfactory reduction was achieved in 19 hips (66%) on the follow-up radiography, and had not seen osteonecrosis. The results of the study indicated the significance of the age factor in the treatment of older age CDH. Despite the successful results in the patients under 7 years of age, the problems encountered in those over 7 have been on the rise. However, if sufficient early reduction is achieved in the patients over 7 years of age, prognosis will be more promising.