Doğumsal kalp hastalıklı çocuklarda düzeltici kalp ameliyatının serum IGF-1, IGFBP-3 düzeylerine ve büyümeye etkisi
The effect of corrective surgery in children with congenital heart disease on serum IGF-1, IGFBP-3 levels and growth.
  1. Tez No: 420916
  2. Yazar: ÖZGE SÜRMELİ ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KÜRŞAD TOKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Doğumsal kalp hastalığında görülen büyüme geriliği nedenleri arasında hormonların rolü giderek daha yoğun araştırılmaktadır . Insülin like growth faktörler (IGF-1 ve 2) büyüme hormonunun birçok anabolik ve mitojenik aktivitesine aracılık etmektedirler. 'Insulin-like growth faktör' (IGF-1) doku büyüme ve farklılaşmasında önemli rol alır. 'Insulin-like growth factor binding protein 3' (IGFBP-3) serumda IGF-1'i bağlayan majör proteindir, IGF-1'in dolaşımdaki deposu gibi davranır. IGF beslenmenin duyarlı bir belirtecidir. Bu prospektif çalışmada, doğumsal kalp hastalığı olan çocukların büyümesinde IGF-1 ve IGFBP-3'ün rolünün değerlendirilmesi amacıyla olguların düzeltici ameliyat öncesi ve sonrasında bir yıl süreyle büyüme izlemi yapıldı, aralıklarla üç kez ölçülen serum IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerinin kalp hastalığının tipi, preoperatif ve postoperatif dönem değişkenleri, büyüme geriliği ile ilişkisi incelendi. Hasta grubunun IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri sağlıklı çocuklarınki ile karşılaştırıldı. Çalışma grubumuz 26'si erkek (% 65), 14'ü kız (% 35) ve yaş ortalaması 8.616.15 ay (0.1-22 ay) arasında olan toplam 40 çocuktan oluşmaktaydı. Hastalar 20'si siyanotik, 20'si asiyanotik olmak üzere iki grupta incelendi. Ayrıca pulmoner hipertansiyonu olan ve olmayanlar olarak 4 alt gruba bölündü. Olguların ameliyat öncesi IGF-1 ve IGFBP-3 değerlerinin sağlam çocuklarla karşılaştırılabilmesi için 11'i kız (% 34.4), 21'i erkek (% 65.6) ve yaş ortalaması 13.106.85 ay olan 32 olgu kontrol grubu olarak belirlendi. Olguların ameliyat öncesi % 50'sinin vücut ağırlığı persentili, % 15'inin boy persentili, % 25'inin baş çevresi persentili
Özet (Çeviri)
Growth failure in children with congenital heart disease is a well recognized phenomenon. Recently, the hormonal effects are being investigated. Insulin like growth factors (IGF-1 and 2) are growth hormone dependent peptide which plays an important role in tissue growth and differentiation. Insulin-like growth factor binding protein 3 (IGFBP-3) represents the major IGF-1 binding protein in serum and acts to maintain a circulating store of IGF-1. IGF-1 is a sensitive determinant of nutrition. In this study, we aimed to evaluate growth monitoring, IGF-1, IGFBP-3 levels in children with congenital heart disease before and one year period after the corrective surgery and to determine if these parameters have any relationship to the type of congenital heart disease, cyanosis, and nutritional status. Also these serum levels compared with healthy controls. This prospective study which conducted in 40 patients with congenital heart disease (14 girls and 26 boys, aged 8.616.15 (0.1-22) months, 20 cyanotic and 20 acyanotic) and 32 healthy children (11 girls and 21 boys). We also categorised two grups into four subgrups according to pulmonary hypertension presence. Before the surgery weight, height, and head circumference percentile were