Total diz protezi cerrahisinde düşük doz hiperbarik veya hipobarik ropivakain ile unilateral spinal anestezi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of unilateral spinal anesthesia techniques with hyperbaric or hypobaric ropivacain in total knee replacement surgery
  1. Tez No: 420941
  2. Yazar: MEHMET CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYAZİT DİKMEN, UZMAN OYA KILCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada unilateral spinal anestezi altında total diz protezi cerrahisi uygulanacak olan hastalarda, lokal anestezik olarak düşük doz(11,25mg) hiperbarik ve hipobarik ropivakain kullanılarak , unilateral spinal blok etkinlik, hemodinami ve postoperatif analjezi özellikleri karşılaştırıldı. Hastane ve Sağlık Bakanlığı etik kurul izinleri ve hasta onayları alındıktan sonra, ASA I-III risk grubundan 60 hasta çalışma kapsamına alındı. Premedikasyon uygulanmayan hastalar hiperbarik ropivakain(n=30, Grup H) ve hipobarik ropivakain (n=30, Grup h) olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Hastalara spinal anestezi L3-4 veya L4-5 aralığından 27 gauge atravmatik pencil-point iğnesi olan kombine spinal epidural set ile uygulandı. Grup-H'de 11.25mg (3ml) hiperbarik ropivakain, Grup-h'de ise 11.25mg(3ml) hipobarik ropivakain solüsyonu enjekte edildi. Gruplar arasında demografik veriler ve operasyon süreleri açısından anlamlı farklılık bulunamadı. 10 dakikalık lateral pozisyonda spinal anestezi Grup-h'de hastaların %96,67'sinde, Grup-H'de % 83,3'ünde unilateral iken; supin pozisyonda bu oranlar sırasıyla % 73,3 ve %66,6 olarak bulundu. T10 dermatom seviyesine ulaşmak için geçen süre opere olacak tarafta ve opere olmayacak tarafta bu dermatom seviyesine ulaşan hastalarda Grup-h ile kıyaslandığında, Grup-H'de daha kısaydı(p0,05), sensoryel bloğun iki segment regresyon zamanlarında opere olacak ve olmayacak tarafta anlamlı farklılık bulundu(p0,05). Grup-h'de motor blok regresyonu Grup-H'den daha hızlı gerçekleşti fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi(p>0,05). Hemodinamik parametreler açısından grup içi değişimlerde anlamlı farklılık tespit edilmedi(p>0,05). Grup-h'de, Grup-H ile kıyaslandığında ilk postoperatif analjezik gereksinim süresi daha kısa ve kullanılan analjezik solüsyon miktarı daha fazla bulundu. Gruplarda tüm hastalarda cerrahi için yeterli spinal anestezi dermatom düzeyi elde edildi ve hiçbir hastada analjezik ya da sedasyon ihtiyacı bulunmadı. Postoperatif hastaların hiçbirinde spinal sonrası başağrısı veya geçici nörolojik semptomlara ait bulgu gözlenmedi. Sonuç olarak total diz protezi cerrahilerinde düşük doz(11.25mg) hiperbarik ya da hipobarik ropivakain ile unilateral spinal anestezi sırasında iyi bir hemodinamik stabilite ile hızlı motor ve duyusal derlenme sağlandı. Hiçbir hastada postoperatif komplikasyon saptanmadı ve yüksek oranda hasta ve cerrah memnuniyeti ile cerrahi rahatlık elde edildi. Hiperbarik ropivakaine oranla hipobarik ropivakain solüsyonu kullanılan grupta daha yüksek oranda unilateral spinal anestezi elde edildi.
Özet (Çeviri)
this study was conducted on patients undergoing total knee replacement surgery. a low dose local anesthetic (11,25mg) hyperbaric or hypobaric ropivacaine was used and the effectivity of the spinal block, its hemodynamic effects and effects on postoperative analgesic demands were analysed. After approval of ethics committee and informed consent of the participant patientsi 60 ASA status I-III patients were enrolled in the study and were randomly divided into two groups (Grouph & GroupH, all including 30 patients). Spinal anesthesia was performed with a combined spinal epidural set containing a 27 gauge atraumatic pencil-point spinal needle at L3-L4 or L4-L5 interspace.Group-H recieved 11,25mg hyperbaric ropivacqaine and Group-h received 11,25mg hypobaric ropivacain. Demographic data and operation times were similar.