Tip II diabetli hastalarda kardiyak otonom nöropati ve QT dispersiyonu
Cardiac autonomic neuropaty in type II diabetic patients and QT dispersion
- Tez No: 420951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ KUYUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, kardiak otonom nöropatisi olan ve olmayan Tip 2 diabetli hastalarda kardiyak aritmilerden ve ani ölümlerden sorumlu olduğu bildirilen artmış QT dispersiyonu varlığını ve otonom nöropati semptomları ile diabetin diğer kronik komplikasyonlarını incelemektir. Çalışma, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Polikliniği ve Endokrin Polikliniği'ne başvuran 12'si erkek 13 'ü kadın 25 Tip 2 diyabetli hasta ve Check-Up Ünitesi'ne başvuran 5'i erkek 5'i kadın 10 sağlıklı erişkin olmak üzere toplam 35 kişi üzerinde yapıldı. Otonom nöropatiyi belirlemek için iki test kullanıldı: Ayağa kaldırmaya kan basıncı cevabı ve derin solunuma kalp hızı cevabı. İki testi de pozitif diabetik hastaları (n=10) kardiak otonom nöropatili (KON +), iki testi de negatif olanların (n=15) ise kardiak otonom nöropatisiz (KON - ) olarak kabul ettik. QT ölçümleri, intervali etkileyebilecek ilaç, madde, diabetik dışı tıbbi durum dışlanan kişilerde sabahleyin nöropati testleri öncesi çekilen istirahat EKG leri üzerinde yapıldı. Çalışmada ortalama QT intervali 3 grup arasında anlamlı fark göstermezken; ortalama QTc, QTd ve QTcd değerleri KON (+) grupta, hem KON (-) gruptan hem de sağlıklı kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksek bulundu. KON (-) diabetik grup ve kontrol grubu arasında bu parametreler yönünden anlamlı bir fark bulunmadı. Aritmojenik olduğu ve diabetik hastalarda ani ölümlerden sorumlu olduğu bildirilen QTc ve Qt dispersiyonu artması, çalışmamızda otonom nöropatiyle ilişkili bulundu. Yeni bir kavaram olan QT dispersiyonu ölçümünün, rutin klinik kullanıma girmesi için geniş çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmektedir. Çalışma empotans (erkek hastalarda) terleme bozuklukları, kabızlık, ishal, baş dönmesi ve mesane bozuklukları en sık görülen otonom nöropati semptomları olarak belirlendi. Çalışma diabetin diğer kronik komplikasyonları olan retinopati, nefropati, periferik nöropati ve diabetik ayak komplikasyonlarını otonom nöropatili grupta yüksek oranda bulduk. Bu da otonom nöropatinin diğer kronik komplikasyonlara paralel seyrettiği yolundaki önceki verileri destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the existence of the elevated QT dispersion which is reported to responsible for cardiac arythmias and sudden death in Type 2 diabetic patients who have with or without cardiac autonomic neuropathy and autonomic neuropathy symtoms and other chronical diabetic complications. The study was done on 25 patients who applied to the Endocrin and 3.Internal Medicine and Endokrin Policlinic and 10 healthy persons (5 male, 5 female) were seen in our check up unit, totally 35 person. Two test were used to find autonomic neuropathy: The blood pressure response to standing up and heart rate increase when breathing deep. We accepted diabetic patients with positive results on both tests (n=10), as with cardiac autonomic neuropathy (CON +) and diabetic patients with negative results on both tests (n=15) as without cardiac autonomic neuropathy (CON -). QT interval measurements were taken on the morning on resting EKGs before neuropathy tests and persons that have a nondiabetic condition can affect measurement or use drug, material that may affect the interval were excluded. Although there was no significant difference between three group in terms of avarage QT interval, avarage QTc, QTd and QTcd measurements were higher on CON (+) than CON(-) and the healthy group. On these parameters, there was no significant difference between CON (-) diabetic group and the healthy group. Our study showed that QTc and QT dispersion that known to be arrhythmogenic and responsible for sudden deaths on diabetic patients is related with autonomic neuropathy. Broad studies should be done for the the routine clinic use of QT dispersion which is a new aproach. The study showed that impotence (male patients), sweating disorders, constipation, diarrhea, nausea, bladder disorders are the most common symptoms. In the study we found highly the other chronic complications of diabetes such as retinopathy, nephropathy, peripheral neuropathy and diabetic foot complications on with autonomic neuropaty group. This support to the prior data that autonomic neuropathy progresses with on parallel to the other chronic complications.