Tiroid disfonksiyonu olan hastalarda görülen atriyoventriküler blokta, tiroid hormon replasman tedavisi veya antitiroid tedavi sonrası prognoz
- Tez No: 420950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Arka plan: Hipertiroidi genellikle taşikardi ile, hipotroidi ise genellikle bradikardi ile ilişkilidir. Hipotiroidi AV blokun geri dönüşümlü bir sebebi olarak kabul edilir. Birkaç raporda hipertiroidi nedeniyle de geri dönüşümlü AV blok bildirilmiştir. Ancak AV bloğu olan hastalarda tiroid disfonksiyonu için uygun tedavi başlandıktan sonra selim bir seyir beklenip beklenemeyeceği tam olarak bilinmemektedir. Yöntem: Semptomatik ikinci derece AV bloklu, üçüncü derece AV bloklu, 2/1 AV bloklu olan ayrıca atriyal fibrilasyon ve bradiaritmili (≤ 40 atım/dk.) hastalar çalışıldı. Elektrolit bozuklukları, digitalis toksisitesi, vazovagal senkop ve miyokard infarktüsü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Tiroid disfonksiyonu anormal TSH varlığı olarak tanımlanır. Buna sT3 ve/veya sT4 bozukluğu eşlik edebilir veya etmeyebilir. AV blok yüzeyel EKG ile tespit edilmiştir. AV blok ve tiroid fonksiyon bozukluğu arasında neden sonuç ilişkisi ilaç tedavisine yanıta göre tanımlandı. Bulgular: Toplam 668 hasta içinde 29 (% 4,3) hastada hipotiroidi (19'u aşikar) ve 21 (% 3,1) hasta da (8'i aşikar) hipertiroidi vardı. Tiroid disfonksiyonu olan hastalarda en sık görülen EKG bulgusu AV tam blok idi (%54) . Ötiroid evre; takip döneminde (≤ 21 gün) hipotiroidik hastaların 10'unda (% 34) ve hipertiroidik hastaların 7'sinde (% 33) sırasıyla hormon replasman ve antitiroid tedavi ile sağlandı . Genel olarak, tiroid fonksiyon bozukluğu olan 50 hastanın 44 ünde (% 88) kalıcı kalp pili implantasyonu gerekti. Kalp pili yerleştirilmesi sırasında hipotiroidli hastaların 7'sinde ve hipertiroidili hastaların 12'sinde anormal TSH düzeyleri vardı. Bu hastaların yüzeyel elektrokardiogram ile uzun dönem takiplerinde hipertiroidizme bağlı AV bloku olan 2 hasta ve hipotiroidizme bağlı AV bloğu olan iki hasta saptandı. Kalp pili yerleştirilmesi sırasında hipotiroidli hastaların 7'sinde ve hipertiroidili hastaların 12'sinde anormal TSH düzeyleri vardı. Sonuç: Tiroid disfonksiyonu ile ilişkili Atriyoventriküler blok tiroid hastalığının tipi ne olursa olsun büyük dikkat gerektirmektedir. Hastaların çoğunda kalıcı kalp pili gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Hyperthyroidism usually associated with tachycardia, hypothyroidism is usually associated with bradycardia. Hypothyroidism is a reversible cause of atrioventricular (AV) block. Few reports have described reversible AV block caused by hyperthyroidism. However, it is unknown whether patients with AV block are expected to have a benign course after the initiation of appropriate therapy for thyroid dysfunction. Methods: The study group consisted of patients with II or III degree AV block and bradyarrhythmia with atrial fibrillation (≤40 bpm) excluding patients with myocardial infarction, electrolyte abnormalities, digitalis toxicity, and vasovagal syncope.Thyroid dysfunction is defined as the presence of abnormal TSH .In FT3 and/or FT4 disorder may be accompanied or not. AV block was determined by surface electrocardiogram (ECG). The cause and effect relation between AV block and thyroid dysfunction was defined as the response to drug therapy. Results: Of 668 patients, 29 (4.3%) had hypothyroidism (19 overt) and 21 (3.1%) had hyperthyroidism (8 overt). The most frequent ECG finding was complete AV block (%54). Euthyroid state was achieved in 10 hypothyroidic (34%) and in 7 hyperthyroidic patients (33%) with hormone replacement and antithyroid therapy, respectively, during the follow-up period (≤21 days). Overall, 44 of 50 (88%) patients with AV block in association with thyroid dysfunction were implanted with a permanent pacemaker. During insertion of a pacemaker, 7 patients with hypothyroidism and 12 patients with hyperthyroidsm had abnormal TSH levels . Conclusion: AV block associated with thyroid dysfunction needs great attention regardless of type of the thyroid disease. In most patients need a permanent pacemaker.