Talasemi majorlü çocuklarda kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 420953
  2. Yazar: SEMA ARAYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN HAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Talasemi major inefektif eritropoez, periferik hemoliz ve ciddi anemi ile karakterize genetik bir hastalıktır. Bu hastalarda kronik anemiye bağlı hipoksi, kemik iliği genişlemesi, demir birikimi, desferrioksamin toksisitesi, hiperkoagülabilite gibi çeşitli faktörler periferik ve santral sinir sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca kronik hastalık nedeniyle ortaya çıkan fiziksel ve sosyal kısıtlamalar da kognitif disfonksiyona neden olmaktadır. Çalışmamızda 20 talasemi majörlü hasta ve 21 sağlıklı çocukta nöropsikolojik ve nörofizyolojik değerlendirme yapılarak potansiyel kognitif disfonksiyon değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cognitive Functions in Children with Thalassemia Major Thalassemia major is a genetic disorder which is characterized by ineffective erythropoiesis, peripheral hemolysis and severe anemia. Hypoxia related chronic anemia, expanded bone marrow, iron overload, deferoxamine toxicity and hypercoagulability are the main causes of central and peripheral nervous system dysfunction. Besides those, social and physical limitations can also interfere with cognitive situation. In our study, 20 thalassemia major patients and 21 healty controls were studied. All subjects were evaluated for potential cognitive dysfunction with neuropsycological and neurophysiological studies.