Talasemi majorlu çocuklarda melatonin düzeyleri ve salınım ritminin sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması
Comparison of melatonin levels and secretion rhythm in patients with thalassemia major and healthy children
- Tez No: 272279
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Beta-Talasemi majörlü hastalarda yaşam süresi iyi takiple beraber belirgin olarak uzamıştır. Bununla birlikte endokrin komplikasyonlar da daha sık ortaya çıkıp daha önemli hale gelmiştir. Pek çok endokrin fonksiyon bozukluğun endokrin organlarda aşırı demir birikiminin yol açtığı hasara bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı beta talasemi majörlü hastalarda melatonin düzeylerinde ve salınım ritminde değişiklik olup olmadığını sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak saptamaktır. Talasemi majör tanısı ile izlenen yaş ortalaması 9.56 ± 5.59 (yıl) olan 20 hasta ile benzer yaş grubunda 20 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubundan 15:00 ve 03:00 saatlerinde kan örnekleri alınarak melatonin ritim ve düzeyleri karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grupları yaş, cinsiyet, boy ve ağırlık açısından eşleştirildi. Ferritin düzeyleri, beklendiği üzere hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek idi (p=0,000). Hasta grubu ile kontrol grubu arasında gündüz gece melatonin salınım ritmi açısından farklılık saptanmadı. Gündüz melatonin düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Life expectancy in patients with beta-Thalassemia major with good follow-up has increased significantly. However, endocrine complications occur more frequently and have become more important. Excessive iron accumulation is thought as a major cause of many endocrine dysfunction. The purpose of this study in patients with beta-thalassemia major is to determine the changes in the level of melatonin and secretion rhythm by compare with the healthy control group. Twenty thalassemia major patients with the average age of 9:56 ± 5.59 (year) and 20 healthy children with similar age group were enrolled. Patient and control group blood samples taken at 15:00 and 03:00, melatonin levels and secretion rhythm were compared. Patient and control groups were matched in terms of age, gender, height and weight. As excepted ferritin levels in the patient group were higher than the control group (p = 0.000). Day-night rhythm of melatonin secretion between the patient group and control group were not different. Daytime melatonin levels were not different in both group. Melatonin levels in thalassemia group was found lower than control group at night. Melatonin rhythm were not changed in both group.