Polikistik over sendromlu hastalarda serum adiponektin düzeyi ile klinik, metabolik ve hormonal belirteçler arasındaki ilişki
Serum adiponectin level and clinical, metabolic, and hormonal markers in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 420957
  2. Yazar: YUNUS YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN GÜLNUR ÖZAKŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızda anti-aterojenik bir molekül olup adipositlerde sentezlenen adiponektinin PCOS tanısı konulmuş ancak henüz tedavi almamış bireylerde klinik, metabolik ve hormonal parametreler ve insülin direnci ile ilişkisini incelemeyi hedef aldık. Bu sayede adiponektin seviyelerinin insülin rezistansının derecesini belirlemede ve ileri dönemdeki kronik hastalıkları öngörmedeki olası rolünü belirlemeye çalıştık. MATERYAL METOD: Çalışma Ağustos 2010- Ağustos 2011 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi İnfertilite ve Gençlik Merkezi Poliklinikleri'ne adet düzensizliği, tüylenmede artış, obezite şikâyetleri ile başvuran hastalardan çalışma kriterlerine uygun olduğu saptanan 81 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmaya kriterlerine uygun olan hastaların demografik özellikleri kayıt altına alındıktan sonra venöz kan örneklemesi alınarak biyokimyasal, hormonal parametreleri çalışıldı. Ayrıca hastalara 75 gr. Oral glikoz tolerans testi (OGTT) uygulandı. Serum adiponektin seviyeleri için ayrıca alınan serum örneklerinden enzyme-linked immunoabsorbent assay (ELIZA) Kit kullanılarak serum adiponektin seviyeleri ölçüldü. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 19.0 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, medyan ) yanı sıra ölçümlerle elde edilen verilerin karşılaştırılmasında ortalama değerler için Mann-Whitney U testi, korelasyonlar için Spearman's korelasyon katsayısı kullanıldı. % 95'lik güven aralığında , p 25 olan hastalarda TSH, DHEAS, TG, İNSULİN, HOMA-IR, OGTT ortalama değerleri BMI
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the relation between adiponectine, which is an anti-atherogenic molecule synthesized by adipocytes and metabolic-hormonal parameters and insulin resistance in patient with non-treated polycystic ovary syndrome. By doing so, we hope to define a prediction between serum adiponectine levels and degree of insulin resistance. MATERIAL AND METHOD: Study was performed on total number of 81 patients who were admitted to Zekai Tahir Burak Women Health Educational and Research Hospital Infertility and Youth Center Outpatient Clinics with menstrual irregularity, hirsutism and obesity between August 2010- August 2011. Venous serum samples were collected from all patients then centrifuged and stored in -70 °C. Serum adiponectine levels were detected by using enzyme-linked immunoabsorbent assay (ELİZA) kit. Serum samples were also drawn for biochemical and hormonal parameters, and for 75 gr. Oral glucose tolerance test. Mann-Whitney U test, Spearman's correlation coefficient were used for statistical analysis. Within %95 confidence interval, the difference between two groups were accepted as significant if p value is 25, when compared with patients whose BMI25. CONCLUSION: Adiponectine contributes to insulin sensitivity in circulation. Adiponectine increases insulin effect in muscle tissue and liver. For this reason, we expect an increase in insulin resistance in case of low serum adiponectine levels. In our study we determine the same resistance pattern in PCOS patients. In this context, we expect that adiponectine levels can be a useful marker for determining the level of insulin resistance and may be a predictor for diseases like Type II diabetes Mellitus and Metabolic Syndrome which were evolving on the basis of insulin resistance.