Yüzer mekanlarda yaşam çevreleri ve tasarım ilişkisi
  1. Tez No: 42097
  2. Yazar: AYŞE ATALAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVTAP ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
vn ÖZET Genel : Tezin temel amacı yüzer mekanlar içersinde tüm insanlar tarafından kullanılabilecek yatlar hakkında“ tasarım açısından ”gerekli temel esasları incelemektir. Ancak doğrudan böyle bir konuya girmek yerine, yüzer mekanların ve denizde yaşamın ne olduğu ve de tarihsel gelişimi incelemek ve sonra da yatlara ilişkin esaslara geçmek daha yararlı görülmüş ve yat tasarımlarının temel unsurları ile fonksiyonel gereksinimler ve ergonomik ölçüler ele alınmıştır. Bu nedenlede, tez, aşağıda belirtilen 5 ana bölümde hazırlanmış olup her bir bölüm ayrı ayrı irdelenmiş olmakla beraber birbirleri ile son derece ilişkilidir. * Denizde yaşam ve yüzer mekanlar * Yüzer mekanlardan yatlar * Yat tasarımında temel unsurlar * Yat tasarımında iç mekanlardaki fonksiyonel gereksinim ve ergonomik ölçüler * Yurdumuzda yapılan yat tasarımları üzerinde inceleme ve görüşler Her bir bölüm ayrıca kendi içersinde alt bölümlere sahip olup, gerektiğinde bazı bilgiler ilgili bölümlere konan ek'lerde verilmiştir. Ayrıca, tezin hazırlanması sırasında genellikle, sadece Denizciler/Gemiciler tarafından kullanılan ve çoğumuza yabancı olan bazı terimlerin açıklamaları ile oldukça geniş bir perspektife sahip bu konuda yeterli olabilecek bilgi birikimini sağlamak üzere etüd edilen eserler, faydalanılan kaynaklar, tecrübelerinden faydalanılan tekne ve Tersane sahipleri ile kullanıcıları gösterir kaynakçada tezin sonundaki eklerde belirtilmiştir.vnı Bölüm 1- Denizde yaşam ve yüzer mekanlar : İki ayrı kısma sahip bu bölümün birinci kısmında, denizde yaşamın ne olduğu, bu yaşamı mümkün kılan ortamın sahip olması gereken nitelikler ile çok kısa şekilde tarihsel gelişimleri açıklanmıştır. Bu bölümün ikinci kısmında Genel olarak yüzer mekanları tümü ele alınmış, en geçerli sınıflandırmaları yapılarak gerekli bazı kısımlarının tarifleri yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca geniş bir şekilde yüzer mekanların tarihçesi de açıklanmıştır. Çok kısa bir ifade ile, bu bölümde okuyucuya ; bir yaşam ortamı olarak asırlardanberi kullanılan bu son derece özel su ortamında yaşamı gerçekleştirebilmek için gerekli nitelikler ile insanın bu konuda yaptıkları anlatılmaya çalışılmıştır. Bölüm 2: Yüzer mekanlardan yatlar : Bu ve bunu takip eden bölümler artık tamamen Yat tipi tekneleri ele almaktadır. Bu bölüm iki kışıma ayrılmış olup, birinci kısımda, bir teknenin yat olarak nitelendirilebilmesi için sahip olması gereken nitelikler, yat ve yatçılığın tarihsel gelişimi anlatılmış ve bundan sonraki bölümlere hazırlık olmak maksadıyla, yatlarda bulunan bölümler ve yat inşaatında kullanılan malzemeler açıklanmıştır. Bu bölüme ayrıca açıklamayı genişletmek amacıyla beş ayrı ek konulmuştur. Bu bölümün ikinci kısmında, yat tasarımına geçmeden önce, tasarımcı ile yat sahibi arasındaki ilşkiler ve yat sahibinin dikkate alması gereken temel esaslar incelenmiştir. Çok kısa olarak bu bölümün, yat sahibi olmak isteyen kişiye oldukça faydalı olabilecek genel bilgiler vermeyi amaçladığı söylenebilir. Bölüm 3 - Yat tasarımında temel unsurlar : Bu bölümde yatların, farklı kullanım amaçlı olan iç ve dış hacimlerinin herbiri ayrı ayrı ele alınmıştır. Güverteler, iç hacim tasarımları, renk ve ışıklandırma ile stil konularıincelenmiştir. Vurgulanmak istenen temel konu, yatın bir yaşam yeri olarak sahibinin, görgü, görüş ve varlık seviyesini yansıtan önemli bir unsur olduğu ve sadece teknik denizcilik nitelikleri ile değil, buna son derece uyumlu olması gereken dış görünüşü ve içi ile bir bütün olarak tasarlanmasının son derece önemli olduğudur.. Bu bölümde üzerinde durulan bir diğer konuda, yat içersindeki kullanımın insanın karadaki yaşam alışkanlıklarının oldukça büyük kısmını karşılamasının gerektiğidir. Resim ve şekil olarak verilen örneklerle bu konudaki görüşler güçlendirilmeye çalışılmıştır. Çünkü insanların teknolojik gelişmeler ve bunun etkisi sonucu meydana gelen sosyolojik istekler çerçevesinde geçmişteki“ denizde yaşam ”tarzına benzer bir yaşamı kabul etmeyecekleri bir gerçektir. Bölüm 4- Yat tasarımlarında iç mekanlardaki fonksiyonel gereksinimler ve ergonomik ölçüler : Özellikle üçüncü bölümün bir devamı olarak düşünülebilecek bu bölümde yalnızca yatların iç hacimleri dikkate alınmıştır. İki kısımdan ibaret bu bölümün birinci kısmında özellikle bir İç Mimarın tasarımlaması gereken tekne iç kısımlarındaki ergonomi dikkate alınmıştır. Bu bölümün ikinci kısmında ise, gene bir İç Mimarın Tasarlaması gereken iç hacimler için, tasarım öncesinde ve sonrasında dikkat edeceği konulara ilişkin kontrol listeleri verilmiştir. Bölüm - 5 : Yurdumuzda yapılan yat tasarımları üzerinde inceleme ve görüşler : Bu bölümde genel olarak ülkemizdeki sosyolojik ve Teknolojik etkenler ile bu sektörde çalışanların düzeyi ve Kanun koyucuların tutumları irdelenmiş ve izlenimlerim sonucunda öngördüğüm bazı esaslar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
THESIS SUMMARY Overview : The primary goal of this thesis is to deduce a set of principles for the external and internal design of the yacht, from a decorative, rather than a technical perspective. In pursuit of this goal, the thesis first provides an overview of conditions of life at sea and reviews the full range of common vessel types and history of their development. A main promise of the thesis is that conditions of life at sea and the evolution of vessel types to date are suggestive of the main ergonomic and functional parameters within which yacht design necessarily takes place. The thesis is divided into five chapters, as follows : * Conditions of life at sea and overview of floathing sites. * The Yacht as a floathing site. * General principles of yacht design. * Requirements of interior design for yachts. * Overview of the Yacht Designs made in Turkey and personal opinions. In addition, two further addenda of general interest are provided. (I) a glossary of Nautical Terms and (2) a Bibliography. The glossary is intended as a reference for non- specialist readers, covering nautical terms which are beyond the scope of normal vocabulary and which therefore may not be familiar. The bibliography provides a list of sources which proved of use to the author during the research and writing of this tyesis. Because of the broad scope of the thesis, the list is also broad, covering not only documentary sources such as books and periodicals, but also human sources such as individual yacht designes, shipyard owners, sailors and others who were helpful to the author.XI Chapter L- Conditions of Life at Sea and an Overview of Vessel Types : This chapter provides an essential background for the development by the reader of a proper understanding of vessels and their various types. The chapter covers the environmental conditions of life at sea which has shaped each vessel type, as well as historical developments relating to each vessel type. The first section of the chapter reviews the nature of life at sea, focusing particularly on environmental conditions. The second section classifies vessels according to the full range of types and provides a brief historical review of each principal vessel type, including details of improvements and refinements overtime. Chapter 2. The Yacht as a Floating site : Chapters 2, 3 and 4 relate solely to yachts. Chapter two is divided into two sections. The first section of Chapter 2 has five parts as follows : (1) a review of characteristics which distinguish the yacht from other vessel types. (2) a history of the yacht as a vessel type. (3) an analysis of seamanship related specifically to yachts. (4) a review of the major component parts of the typical yacht and (5) an overview of the principal materials used in yacht construction. This section has five separate addenda, corresponding to the five subjects covered. The second section of chapter 2 describes the nature of the relationship between the yacht owner and the yacht designer, together with a review of principal considerations which a owner may wish to bear in mind during the design process. Chapter 3 - General Principles of Yacht Designs : This chapter undertakes a separate review of each major element of a typical yacht, such as decks and interior spaces. The relevance of light and colour are also discussed. A central premise is that a successful yacht design should reflect the culture, welfare andxn prosperity of the owner. The external and Interior elements of a successful yacht should therefore in addition to providing seaworthiness, also include important distinguishing characteristics which reflect the identity of the owner and create a unified overall impression. A second important idea explored in this chapter is that a yacht should be able to satisfy, as far as possible, all of the requirements to which the owner is accustomed in his normal daily life. Numerous colour photographs and drawings are provided in support of this idea. Research for this thesis has effectively revealed that ways of life at sea have changed to reflect major changes in the social requirements of mankind which have been made possible and encouraged by technological developments. Chapter 4 - Requirements of Interior Design for Yachts : This chapter complements the preceeding chapter but focuses exclusively on considerations relating to the interior of the yacht. This chapter is again divided into two sections, the first of which addresses primarily ergonomic factors relating to the interior spaces which are designed by an interior designer. The second section provides checklists which may be useful to the interior designer both in the preparation of the design and in the period after design, during construction. Chapter 5 - Overview of the Yacht Designs made in Turkey and Personal Opinions : In this chapter, in the first section the social, cultural and the tecnological paorama of the Turkish society is reviewed and the lawmakers are investigated. In the second section of this chapter the authors ideas to improve this sector is revealed.