Kentsel iç mekanların iç-dış bağlamında değerlendirilmesi–Esma Sultan yalısı ve çevresi
Evalation of urban interiors in the internal-externalcontext-Esma Sultan's and it's surrounding
  1. Tez No: 547300
  2. Yazar: AYŞE ÖZKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kentsel iç mekanlar, binalar arasında kalan,“iç”in“dış”a uzantısı olan boşluklardır. İç mekanlarda mekanı duvarlar sınırlarken, kentsel iç mekanlarda binaların cepheleri mekanı çevrelemektedir. Kentsel iç mekan denilen bu boşluklar tasarım aşamasında düşünülmesi gereken önemli alanlardır. Mekanın ait olduğu“yer”ile ilişkisi,“iç”in“dış”ile kesiştiği ara yüzler olan duvarlar, pencereler, girişler gibi elemanlar aracılığıyla gerçekleşir. Özelden kamusala doğru geçişi sağlayan bu elemanların açıldığı binalar arasındaki boşluklar, kent yaşamı içinde insanlar ile çevreleri arasındaki ilişkiye dayalı, çeşitli fonksiyonlara hizmet eden toplumsal etkileşimin sağlandığı mekanlardır. Yürüyüş yapma, oturma, seyir, konuşma, dinlenme, yeme-içme, oyun ve egzersiz gibi olanaklar, kapalı çalışma ortamlarında yoğun iş temposuyla çalışanlar, özellikle çocuk ve yaşlılar için yaşam kalitesini arttırmaya yönelik eylemlerdir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, kent içinde binalar arasındaki boşlukların önemi ortaya çıkmaktadır. Kentsel iç mekanların fiziksel ve fonksiyonel planlamasının ihtiyaca uygun olarak ve kullanıcı algısına hitap edecek şekilde yapılması, kent ve toplum sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
Urban interiors are spaces between buildings that are an extension of“interior”to“exterior”. While the interior limits the space inside the walls, the interior spaces of the buildings surround the interior spaces of the buildings. These voids called urban interior spaces are important areas that should be considered in the design phase. Relation to the place where the place belongs takes place through elements such as walls, windows, entrances, which are the interfaces where“interior”intersects with“exterior.”The gaps between the buildings opened by these elements, which make the transition to the public, specifically, are the places where social interaction is served in various functions, based on the relationship between people and their surroundings in urban life. Opportunities such as walking, sitting, looking, speaking, resting, eating and drinking, playing and exercising are activities aimed at increasing the quality of life for workers and especially for children and the elderly. When evaluated in this respect, the importance of the spaces between the buildings in the city arises. The physical and functional planning of the urban interiors in a way that suits the needs and perceived needs will affect the health of the city and society positively.