Rejyonal anestezi altında yapılan ameliyatlarda hemodinami takibi
- Tez No: 420987
- Danışmanlar: UZMAN NİLGÜN KAVRUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Rejyonal anestezi yöntemlerinden biri olan spinal anestezide en önemli ve en sık görülen yan etkilerden biri hipotansiyondur. Özellikle sezeryan ameliyatlarında bu yan etkiye sık rastlanılmaktadır. Operasyon öncesi hastalara mayi yüklemesi yapılarak bu yan etkinin ortaya çıkması en aza indirilebilmektedir. Amaç bu yan etkiyi en aza indirebilecek ve bunu sağlarken hastanın hemostaz profilini en az etkileyecek mayi çeşidini seçebilmektir. Metod: Çalışma Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Mayıs 2012 – Ağustos 2012 tarihleri arasında spinal anestezi ile sezeryan operasyonu olan 60 adet ASA I-II grubunda hastanın dosyaları taranarak yapılan retrospektif bir araştırmadır. Hastalar operasyon öncesi yüklenen mayi çeşidine göre (%6 HES ,Modifiye jelatin, %0.9 NaCl ) 3 gruba ayrılmıştır. Gruplar arasında hastaların mayi infüzyon öncesi- sonrası, spinal anestezi uygulandıktan sonraki operasyon boyunca ve operasyon sonrası hemodinami bulguları ile operasyon öncesi, mayi infüzyon sonrası ve operasyon sonrası hemostaz parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Preoperatif hastalara yüklenen mayilerden kolloid olanlarda ( %6 HES ve Modifiye jelatin) hipotansiyon görülme sayısı ve uygulanan efedrin miktarı kristaloid olan % 0.9 NaCl grubundan daha azdır. Spinal anestezi uygulandıktan sonra %6 HES grubunda hemodinami modifiye jelatin grubuna benzer şekilde ve kristaloid grubundan daha stabil seyretmiştir. Hemostaz parametreleri 3 grupta da etkilenmiştir fakat modifiye jelatin grubunda bu etkilenme sadece mayi yüklemesi sonrası dönemde daha belirgindir. Sonuç: Kolloid mayi olan %6 HES ve Modifiye jelatin; spinal anestezi sonrası hemodinamiyi , kristaloid mayi olan %0.9 NaCL' ye göre daha stabil tutmuş ve hemostaz olarak etkilenme modifiye jelatinde sadece bir dönemde fazla görülse de genel olarak 3 grupta da benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: One of the regional anesthesia method is spinal anesthesia which has hypotension as most common and important side effect. Preoperative fluid load can minimalize this side effect. Aim of this study is to select most proper fluid load to decrease this side effect while not to cause changes with hemostasis. Methods: This study has been carried out at Antalya Education and Research Hospital between 2012 May and 2012 August. 60 ASA I-II patients who had gone to C-Section under spinal anesthesia were assessed retrospectively. The patients were divided into three groups according to pre-operative fluid load (%6 HES, modified gelatine and %0.9 NaCl). In this study, hemodynamic findings and hemostatic parameters were compared for three groups before and after fluid loading and before and after spinal anesthesia application. Results: In patients who were loaded with colloids (%6 HES and modified gelatine) the occurance of hypotension and hypotension related ephedrine need were lower than in patients who were loaded with crystalloid fluid (%0.9 NaCl). After spinal anesthesia hemodynamic findings were more stabilized in patients who were loaded with colloids (%6 HES and modified gelatine) than the patients patients who were loaded with crystalloid fluid (%0.9 NaCl). Hemostatic parameters were affected adversely in all three groups but this effect was more prounced after fluid load period for modified gelatine group. Conclusions: Hemodynamic findings after spinal anesthesia were more stabilized in patients who were loaded with colloid fluids (%6 HES and modified gelatine) than the patients who were loaded with crystalloid fluid (%0.9 NaCl). Although, hemostatic parameter changes were more pronounced for only one period of modified gelatine loaded patient group; in general, these changes were similar in all three groups.