Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde, kan kültüründen izole edilen, kolay üreyen gram negatif bakterilerin prevelansı ve antibiyotiğe duyarlılıkları
Prevalance and antimicrobial susceptibilities of non-fastidious gram negative bacteria isolated from blood samples of patients in Diyarbakır Pediatric Hospital
  1. Tez No: 420986
  2. Yazar: ENGİN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETAMAÇ: Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yatan hastaların kan örneklerinden izole edilen Gram Negatif Bakterilerin çeşitli antibiyotiklere karşı direnç oranlarını belirlemeyi ve hastalarda uygun antibiyotik seçiminde yol gösterici verileri ortaya koymayı amaçladık.YÖNTEM: Nisan 2010-2011 tarihleri arasında Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yatan hastalardan alınan kan kültürleri Bactec 9120 otomasyon sistemi ile değerlendirildi. Gram negatif olan bakteriler Konvansiyonel yöntemler, API 20 NE ve Vitek 2 Compact (bioMérieux, France) ile test edildi. Genişlemiş Spektrumlu Beta Laktamaz (GSBL) varlığı E-testi ile doğrulanarak değerlendirildi.BULGULAR: İzole edilen 101 Gram Negatif Bakteriler arasında en sık Klebsiella spp. (%22.7), Acinetobacter spp. (%20.8), Salmonella spp. (%14.8) ve E. coli (%13.9) tespit edilmiştir. Diğerlerinin sıklıkları ise; Enterobacter spp. (%7.9), Sphingomonas spp. (%5.9), Pseudomonas spp. (%4), Serratia spp. (%3), Burkholderia spp. (%3), 2 Stenotrophomonas maltophilia, 1 Proteus mirabilis ve 1 Pantoea agglomerans tespit edilmiştir. Geniş Spektrumlu Beta Laktamaz (GSBL) direnci Klepsiella spp. için %56.5, E. coli için %57.1 pozitif bulunmuştur.İzole edilen suşların antibiyotik direnç oranları Klebsiella spp. için; seftazidim, sefepim ve seftriaksona (%52.5) dirençli, imipenem, meropenem ve amikasine (%100) duyarlı, Acinetobacter spp. en çok sefriaksona (%71.4) dirençli, bu bakteriye en etkili antibiyotikler ise kolistin ve tigesiklin (95.2) saptanmıştır. Salmonella spp. en çok levofloksasine (%53.3) dirençli, diğer antibiyotiklere (%100) duyarlı bulunmuştur. E.coli en çok piperasilin ve tikarsiline(%71.4) karşı dirençli iken, bu bakteriye en etkili antibiyotikler imipenem ve meropenem (%100) bulunmuştur. Diğer bakterilere karşı karbapenemler, aminoglikozitler, ve kinolon grubu antibiyotikler (%100) etkili bulunmuştur.SONUÇ: Bu çalışmada kan kültüründen izole edilen Gram Negatif Bakteriler arasında en sık Klebsiella, Acinetobacter, Salmonella ve E. coli bulunmuştur. Antibiyotik direnci izole edilen patojen bakteriler arasında yüksek oranlarda bulundu. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesindeki bu yüksek direnç en çok Sefalosporinlere, penisilinlere, ko-trimaksazole ve kinolon grubu antimikrobiyallere karşı saptanmış ve bu dirençli suşlara en etkili antimikrobiyaller; karbapenemler ve aminoglikozidler bulunmuştur. GSBL varlığı E-testi ile doğrulanmalıdır. Tam ve etkili tedavi, kültür antibiyog¬ram sonuçlarına göre planlanmalıdır. Özellikle prematüre ve yenidoğan hastalarının ampirik antibiyotik tedavisinin belirlenmesinde güncel direnç profillerinin incelenerek dikkate alınması gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Kolay Üreyen Gram Negatif Bakteriler, Kan Kültürü, Çocuk Toplumu, Antibiyotik Direnci, Vitek 2, GSBL, E-testi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPrevalance and Antimicrobial Susceptibilities of Non-fastidious Gram Negative Bacteria Isolated from Blood Samples of Patients in Diyarbakır Pediatric HospitalAIM: We aimed to determine antimicrobial resistance rates to of Gram Negative Bacteria isolated from blood samples of hospitilazed patients different antimicrobials in Diyarbakır Pediatric for proper and appropriate therapy.METHOD: Blood cultures were obtained from hospitilazed patients in Diyarbakır Pediatric Hospital between April 2010 and December 2011 and evaluated by Bactec 9120 automatised system. Gram negative bacteria tested by conventioal methods, API 20 NE and Vitek 2 Compact (bioMérieux, France). The presence of the Extended Spectrum Beta Laktamase was verified and assessed by E-test.RESULTS: Among 101 Gram Negative Bacteria isolated from blood cultures, The following bacteria were identified Klebsiella spp. (22.7%), Acinetobacter spp. (20.8%), Salmonella spp. (14.8%) ve E coli (13.9%), Enterobacter spp. (7.9%), Sphingomonas spp. (5.9%), Pseudomonas spp. (4%), Serratia spp. (3%), Burkholderia spp. (3%), 2 Stenotrophomonas maltophilia, 1 Proteus mirabilis ve 1 Pantoea agglomerans. Extended spectrum beta lactamase (ESBL) positivity in Klebsiella spp was 56.5 % and in E. coli was 57%, The antimicrobial resistance rates were as follows: Klebsiella spp 52.5 %. for each of ceftazidime, cefepim and ceftriaxone, antibiotics mostly effective on Klebsiella spp were imipenem, meropenem and amikacin (100%), Acinetobacter spp resisted mostly (71.4%). To Cefriaxone, The most effective antibiotics for Acinetobacter spp were found to be colistin and tigecyclines (95.2%). Salmonella spp resisted mostly (53.3%) to levofloxacin. Other antibiotics were highly effective on Salmonella 100% susceptible. Among E.coli strains, the resistance rates were 71.4 % for piperacillin and ticarcillin. Antibiotics such as imipenem and meropenem were very effective on E.coli. Other pathogens were highly susceptible (100%) against carbapenemler, aminoglicosides and quinolones.CONCLUSION: Klebsiella, Acinetobacter, Salmonella and E coli were the most frequent pathogens isolated from blood culture in this study. Antibiotic resistance was found to be high among isolated pathogens in Diyarbakır Pediatric Hospital. The high rate of antibiotic resistance was seen in cephalosporins, penisilins, co-trimaxaazole and quinolones. Generally speaking, the most effective antibiotics were carbapenems and aminoglycosides. The presence of ESBL should be confirmed by E-test. Complete and efficient treatment must be planned according to antibiogram policy. Studying newly resistance profiles of antibiotics are to be taken into account especially in empiric therapy of premature and neonatal patients,KEY WORDS: Non-fastidious Gram Negativ Bacteria, Blood Culture, Pediatric population Antibiotic Resistance, Vitek 2, ESBL, E-test