Elektif sezaryen operasyonlarında planlanan spinal anestezi yönteminin gebelerdeki serebral oksijenasyon üzerine etkisinin nırs ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of spinal anesthesia method planned in elective cesarean operations on cerebral oxygenation in pregnant women with nirs
  1. Tez No: 632677
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ÖZDEMİR KOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve amaç: Sezaryen ile doğum dünyada en sık uygulanan obstetrik operasyondur. Sezaryen operasyonları anestezisinde genel ve rejyonel anestezi teknikleri kullanılmakta olup günümüzde rejyonel anestezi tekniğinin yaygın hale geldiği görülmektedir. Spinal anestezi yönteminin sistemik etkilerinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, elektif sezaryen ameliyatlarında planlanan spinal anestezi yönteminin gebelerdeki serebral oksijenasyon üzerine etkisinin NIRS kullanımı ile erken dönem değerlendirilmesinin mümkün olduğunun gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 18-45 yaş arasında bulunan 40 hasta dâhil edildi. Kardiyovasküler, respiratuvar, metabolik hastalığı olan, çalışmada kullanılması planlanan ilaçlara karşı alerjisi olduğu bilinen, rejyonel anestezi yöntemini istenmeyen, 18'den küçük veya 45'ten büyük olan gebeler, ikiz gebeliği olan, kooperasyon ilişkisi kurulamayan ve çalışmaya katılmayı reddeden gebeler çalısma dışı bırakıldı. Hastaların spinal anestezi yönteminin uygulanması öncesi demografik verileri (yaş, kilo, boy, ASA, gestasyonel hafta), vital parametreleri (sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen saturasyonu (SpO2), bölgesel oksijen saturasyonu (rSO2)) değerleri kayıt edildi. Tüm hastalara L2-3 veya L3-4 aralığından median yaklaşımla subaraknoid aralığa girildi. Her hastaya, spinal anestezi için 10 mikrogram hiperbarik %0,5 bupivakain + 10 mcg fentanyl kullanıldı. Hastaların motor blok düzeyini ölçmek için Bromage skorlaması, duyusal blok düzeyini ölçmek için pin prick testi kullanıldı ve sonuçlar kayıt altına alındı. Tüm operasyon süresince bütün hastaların ilk 15 dakikada 3'er dakika ara ile 15. dakika sonrasında 5 dakika ara ile SKB, DKB, OAB, KAH, SPO2 ve rSO2 değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen gebelerin değişik zamanlarda ölçülen SKB, DKB, OAB, KAH, SPO2 ve rSO2 değerleri karşılaştırıldığında, anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Ardışık ölçümleri birbiri ile karşılaştırıldığında; bazal değerler ile ölçüm yapılan tüm zamanların arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Çalışmamızda ölçülen rSO2 değerlerinin izleminde bazal değere göre operasyon süresince değerlerde istatistiksel olarak değişiklik olmamıştır. Çalışma süresince hiçbir hastamızda ameliyat süresince serebral desatürasyon geliştiği gözlenmemiştir. Sonuç: Elektif sezaryen operasyonu planlanan gebelerde spinal anestezinin serebral oksijen saturasyonu üzerindeki etkisini NIRS tekniğini kullanarak ortaya koymayı planladığımız bu çalışmada; serebral oksijen saturasyonu değişikliklerinin olduğu gözlense de bazal rSO2 değerlerine çok yakın değerler olduğu görülmüştür. Hastalarımızda meydana gelen hemodinamik değişikliklere erken dönemde vazopressör ajan ile müdahale ettiğimiz için sonuçlar arasında anlamlı bir farklılık ile karşılaşmadığımızı düşünmekteyiz. Bu konu ile ilgili daha fazla olgunun yer aldığı çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
IntroductionandObjectives: Cesarean delivery is the most common obstetric operation in the world. General and regional anesthesia techniques are used in cesarean operations anesthesia, and it is seen that regional anesthesia technique has become widespread today. It is important to evaluate the systemic effects of the spinal anesthesia method. In this study, it was aimed to show that the effect of spinal anesthesia method planned for elective cesarean surgeries on cerebral oxygenation in pregnant women can be evaluated early by using NIRS. MaterialandMethod: Forty patients, aged 18-45, were included in the study. Pregnant women with cardiovascular, respiratory, metabolic disease, known to be allergic to drugs planned to be used in the study, unwanted regional anesthesia, under 18 or older than 45, pregnant women with twin pregnancies, who could not establish a cooperative relationship and refuse to participate in the study were excluded from the study. Demographic data of patients (age, weight, height, ASA, gestational week), vital parameters (systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP), heart rate (HR) ), peripheral oxygen saturation (SpO2), regional oxygen saturation (rSO2)) values were recorded. Subarachnoid space was entered to all patients with a median approach from the L2-3 or L3-4 range. For each patient, 10 micrograms hyperbaric 0.5% bupivacaine + 10 mcg fentanyl was used for spinal anesthesia. Bromage scoring was used to measure the motor block level of the patients, and the pin prick test was used to measure the sensory block level and the results were recorded. During the whole operation, SBP, DBP, MBP, HR, SpO2 and rSO2 values were recorded in the first 15 minutes, 3 minutes apart, and 15 minutes later, after 5 minutes. Findings: When the SBP, DBP, MBP, HR, SpO2 and rSO2 values of the pregnant women included in the study measured at different times were compared, no significant difference was found (p> 0.05). When consecutive measurements are compared with each other; The difference between basal values and all time measured was insignificant (p> 0.05). In the follow-up of the rSO2 values measured in our study, there was no statistical change in the values during the operation according to the basal value. During the study, none of our patients developed cerebral desaturation during the operation. Results: In this study, in which we plan to demonstrate the effect of spinal anesthesia on cerebral oxygen saturation in pregnant women who are scheduled for elective cesarean operation using NIRS technique; Although cerebral oxygen saturation changes were observed, it was observed that they were very close to basal rSO2 values. We think that we did not encounter any significant difference between the results, since we intervened with hemodynamic changes occurring in our patients with vasopressor agent in the early period. We think that studies involving more cases on this subject should be done.