Total kalça protezi ameliyatlarında postoperatif analjezi amacıyla yapılan peng (pericapsular nerve group) bloğunda lokal anestezik dozunun karşılaştırılması
Comparison of local anesthetic dose in peng (pericapsular nerve group) block for postoperative analgesia in total hip arthroplasty surgeries
  1. Tez No: 813902
  2. Yazar: İLKE AKAY AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMALETTİN KOLTKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: PENG bloğu, kalça cerrahilerinde motor güçsüzlük yapmadan yeterli postoperatif analjezi sağlayan yeni bir rejyonal yöntemdir. Total kalça protezi (TKP) cerrahilerinde, farklı lokal anestezik dozlarıyla yapılan PENG bloğunun postoperatif analjezi etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize kontrollü çalışmaya, 18-80 yaş, ASA 1-3, spinal anestezi altında TKP cerrahisi yapılan ve PENG bloğu uygulanan 91 hasta dahil edildi. Hastalar bilgisayar programıyla 4 gruba ayrıldı. PENG bloğu; Grup 1'de 20 ml %0,5 bupivakain, Grup 2'de 20 ml %0,25 bupivakain, Grup 3'te 20 ml %0,125 bupivakain dozları ve Grup 4 kontrol grubunda ise 20 ml salin kullanılarak uygulandı. Postoperatif 0., 6., 12., 24., 48. saatlerde VAS skoru, morfin tüketimi, bulantı-kusma, kuadriseps güçsüzlüğü değerlendirildi. Ayrıca ilk mobilizasyon zamanı, ek morfin ihtiyacı, hastanede kalış süresi, hastanın ve cerrahın memnuniyeti, preoperatif ve postoperatif 1. ay Beck-depresyon skorları ile komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: PENG block is a novel regional method that provides adequate postoperative analgesia without motor weakness in hip surgeries. We aimed to compare the postoperative analgesia effectiveness of PENG block with different local anesthetic doses in total hip arthroplasty (THA) surgeries. Material and methods: 91 patients aged 18-80 years, ASA 1-3, undergoing THA surgery under spinal anesthesia and PENG block were included in this prospective randomized controlled study. The patients were divided into 4 groups using a computer program. PENG block; 20 ml of 0.5% bupivacaine in Group 1, 20 ml of 0.25% bupivacaine in Group 2, 20 ml of 0.125% bupivacaine in Group 3 and 20 ml of saline in Group 4 control group. VAS score, morphine consumption, nausea-vomiting, quadriceps weakness were evaluated at 0th, 6th, 12th, 24th, 48th hours postoperatively. In addition, the first mobilization time, need for additional morphine, hospitalization time, patients' and surgeons' satisfaction, preoperative and postoperative 1th month Beck-depression scores and complications were recorded.