Sirkadiyen ritme bağlı olarak performans ölçümlerindeki değişimlerin incelenmesi
Investigation of the changes in performance measurements based on circadian rhythms
- Tez No: 420989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma bazı fiziksel performans ölçümlerinde sirkadiyen değişimlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan 25 erkek üniversite öğrencisi (sporcu) gönüllü olarak katılmış olup üç farklı gün ve zaman diliminde (09.00, 14.00 ve 19.00) statik ve dinamik denge, esneklik, basit ve çoklu reaksiyon zamanı ve dikey sıçrama testlerine katılmışlardır. Her test öncesinde deneklerin oral vücut sıcaklıkları ölçümü alınmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 21 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Kolmogorov-Smirnov testi ile bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Sirkadiyen ritmin ölçülen parametreler üzerinde etkisinin olup olmadığına tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli eşli karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to investigate the circadian changes in some physical performance measurements. Material and Method: A total of 25 men volunteer university students (athletes) from Ondokuz Mayıs University, Yaşar Doğu Faculty of Sport Sciences participated in the study. The athletes were subjected to static and dynamic balance, flexibility, simple and multiple reaction time and vertical jump tests on three different days and periods of time (09.00, 14.00 and 19.00). Oral body temperatures of the subjects were measured prior to each test. Statistical analysis of the data obtained from the study were made using SPSS 21 software package program. Kolmogorov-Smirnov test was used to determine that whether the data were distributed normally and the data showed normal distribution. Analysis of variance and paired comparison test with Bonferroni correction were used to determine the effect of circadian rhythm on the parameters measured. P values of