Aktivasyon sonrası potansiyasyonun sürat performansına etkisinin sirkadiyen ritme göre incelenmesi
Effect of post activation potentiation on sprint performance according to circadian rhythm
- Tez No: 728450
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KİN İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, aktivasyon sonrası potansiyasyonun (ASP) sürat performansına etkisinin sirkadiyen ritme göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya takım sporlarıyla ve bireysel sporlarla uğraşan 15 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar sirkadiyen ritme göre performans farklılıklarının belirlenmesi için sabah (8:00-10:00) ve akşam (17:00-19:00) saatlerinde rastgele sırayla ASP uygulaması olarak 1TM'nin % 85 ile her set arası 2 dakika dinlenmeli 3x3 skuat egzersizi gerçekleştirmiş ve sonrasında 15.sn, 2.dk, 4.dk, 8.dk, 12. dk ve 16. dakikalarda 10m ara zamanlı 30 metre sürat testine katılmışlardır. Ayrıca her ASP uygulaması öncesinde referans ölçüm olarak kullanılacak 30 m sprint performansının belirlenmesi için katılımcılar 30 m sürat testine katılmışlardır. Sabah ve akşam yapılan ASP öncesinde katılımcılardan kan örnekleri alınarak kortizol ve testosteron hormon düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca sabah ve akşam ASP ölçümleri öncesinde katılımcıların oral vücut sıcaklıkları, dinlenik kalp atım hızları (KAHDİN) ve laktik asit düzeyleri (LADİN) belirlenmiştir. Bunların yanında ASP sonrasındaki performans değişkenlerine ek olarak her ölçüm zamanı için maksimal kalp atım hızı (KAHMAKS), minimum kalp atım hızı (KAHMİN), laktik asit yanıtları (LA) ile algılanan zorluk derecesi (AZD) yanıtları fizyolojik değişkenler olarak belirlenmiştir. Günün saatine göre sabah ve akşam ölçümleri öncesinde referans sürat performansı ile ASP uygulaması sonrasında 6 farklı zamanda (15sn, 2dk, 4dk, 8dk, 12dk ve 16dk) ölçülen sürat performansındaki ASP etkisi ve zamana bağlı değişim 2x7 (günün zamanı x ölçüm zamanı) tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. F istatistiği anlamlı çıktığında farkın hangi ölçümlerden kaynaklandığını belirlemek için Bonferroni post hoc testi kullanılmıştır. Sirkadiyen ritmin göstergelerinden olan vücut sıcaklığının günün saatinden etkilenmediği saptanmıştır(p0.05). Sirkadiyen ritim gösteren testosteron ve kortizol hormonunun sabah saatlerinde yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05), ancak bunun yanında bu mesafelerdeki ölçüm zamanı etkisinin anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05), ancak ölçüm zamanı etkisi anlamlıdır (p0,05). Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları ASP'nin sürat performansına etkisinin günün zamanına göre değişmediğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Aktivasyon Sonrası Potansiyasyon, Sirkadiyen Ritm, Sürat
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of post activation potentiation (PAP) on speed performance according to circadian rhythm. 15 male athletes from team and individual sports participated in this study voluntarily. In order to determine the performance differences according to circadian rhythm, participants performed a 3x3 squat exercise with 85% of 1RM and 2 minutes rest between each set as PAP application in the morning (8:00-10:00) and in the evening (17:00-19:00) in random order and then they participated in the 30 meters sprint test with a 10m intervals at 15th sec, 2nd, 4th, 8th, 12th and 16thmin. Before each PAP, participants performed 30 m sprint test to determine baseline 30 m sprint performance as a reference measurement. Before the morning and evening of PAP protocols, blood samples were taken from the participants and their cortisol and testosterone hormone levels were determined. In addition, before the morning and evening PAP measurements, participants' oral body temperatures, resting heart rates (HRREST) and lactic acid levels (LAREST) were determined. In addition to the performance variables after PAP, maximal heart rate (HRMAX), minimum heart rate (HRMİN), lactic acid responses (LA) and ratings of percieved exertion (RPE) responses were determined as physiological variables for each measurement time. A 2x7 (time of day x time) two-way analysis of variance (ANOVA) with repeated measures was used for statistical analysis and Bonferroni post hoc analysis was performed when the F statistics was significant. It was determined that body temperature, which is one of the indicator of circadian rhythm, was not affected by the time of day (p>0.05). Testosterone and cortisol hormones, which are another indicators of circadian rhythm, were high in the morning hours (p0.05), however, the time effect at these distances was found to be significant (p0.05). In physiological responses, time of day effect and time of day x time interaction was not significant in HRMAX, HRMİN and LA responses (p>0.05), but the effect of time was significant (p0.05). As a result, the findings of this study showed that the effect of PAP on speed performance did not change according to the circadian rhtyhm. Key Words : Post Activation Potentiation, Circadian Rhythm, Sprint